Genetycznie zmieniony ryż lepiej sobie radzi przy zmianach klimatu
Biotechnolodzy zmodyfikowali genetycznie ryż w taki sposób, że jego liście mają mniej tzw. aparatów szparkowych, przez które wyparowuje woda. Dzięki temu lepiej radzi sobie przy bardziej zasolonej wodzie napływającej z mórz.
Naukowcy z University of Sheffield podkreślają, że ryż to jedna z najważniejszych roślin uprawnych. Każdego dnia zależy od niego wyżywienie 3,5 mld ludzi. Jednak w niektórych krajach, np. w Wietnamie, coraz trudniej jest go uprawiać ze względu na ocieplenie klimatu. W jego efekcie słona woda morska napływa na coraz większe obszary lądu i ryż nie radzi sobie z większą ilością soli.
Badacze z Sheffield znaleźli jednak na to biotechnologiczny sposób. Wyhodowali ryż zmieniony genetycznie tak, że wytwarza mniej aparatów szparkowych. Chodzi o otwory, przez które roślina pobiera z powietrza dwutlenek węgla potrzebny do fotosyntezy i oddaje wodę w postaci pary.
Wcześniej badacze wykazali, że tak zmodyfikowany ryż dużo lepiej od zwykłego radzi sobie w przypadku suszy. Jednocześnie okazało się, że ryż z mniejszą liczbą aparatów szparkowych i ich mniejszymi rozmiarami trudniej jest uprawiać w szczególnie ciepłych rejonach.
Naukowcy proponują jednak inne rozwiązanie.
Ich zdaniem ryż z mniejszą liczbą powiększonych aparatów szparkowych powinien lepiej rosnąć w szczególnie wysokich temperaturach. Wskazuje na to odporność nawet naturalnych odmian z taką budową.
"Ryż jest niesamowicie ważną rośliną uprawną, którą na co dzień żywi się ponad połowa ludności ziemi. Zapewnienie możliwości jego przetrwania w trudniejszych warunkach spowodowanych zmianami klimatycznymi będzie kluczowe dla wyżywienia rosnącej populacji, która w ciągu 60 lat ma osiągnąć liczbę 10 mld" - mówi dr Robert Caine, główny autor publikacji, która ukazała się w piśmie "New Phytologist" (https://nph.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/nph.18704).
"Nasze wyniki pokazują, jak można zmodyfikować ryż, aby możliwie dobrze rósł w różnych klimatach. Odmiany z mniejszą liczbą aparatów szparkowych mogą przetrwać z mniejszą ilością wody oraz przy działaniu słonej wody morskiej. Tymczasem naturalne odmiany z mniejszą liczbą większych aparatów szparkowych mogą poradzić sobie w wyższych temperaturach" - wyjaśnia ekspert.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje