Najstarsza technologia obróbki kamienia jest znacznie starsza
Najstarsza znana technologia obróbki kamienia, zwana olduwajską, okazała się znacznie starsza – donoszą naukowcy na łamach „Science”.
Najstarsza technologia obróbki kamienia, nosząca nazwę olduwajskiej od wąwozu Olduvai w Tanzanii, okazała się jeszcze starsza i bardziej rozpowszechniona, niż dotąd przypuszczano. Wskazują na to kamienne ostrza odkryte na stanowisku Nyayanga w Kenii.
Archeolodzy, pod kierunkiem Thomasa Plummera z Queens College w Nowym Jorku (USA), odkryli świadectwa obróbki żywności, w tym roślin i mięsa hipopotamów, które są starsze o co najmniej 400 tys. lat od najstarszych znanych dotąd śladów kultury olduwajskiej.
Dotychczas najstarsze olduwajskie artefakty, pochodzące z Etiopii, szacowano na 2,6 mln lat, narzędzia z Kenii datuje się na ok. 3,03-2,58 mln lat.
Nie jest do końca jasne, który spośród archaicznych gatunków praludzkich używał tych narzędzi. Obecność w pobliżu skamieniałości Paranthropusa sugeruje, że był to być może ten właśnie gatunek.
Wcześniej nie odnajdowano skamieniałości Paranthropusa w południowo-zachodniej Kenii. Tym samym naukowcy nie tylko odkryli najstarsze ślady kultury olduwajskiej, ale również świadectwo jej rozprzestrzenienia się w Afryce. Odległość ze stanowiska Nyayanga do stanowisk etiopskich wynosi 1300 km.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje