Astronomowie i sieci komputerowe
Astronomia, jak każda współczesna nauka, wymaga dużych mocy obliczeniowych. Wiele zagadnień rozwiązuje się obecnie za pomocą obliczeń równoległych, często na tysiącach procesorów naraz - także podczas badania Wszechświata. W trakcie obserwacji oraz przy przeprowadzaniu symulacji numerycznych powstają wielkie ilości danych, które wymagają sprawnego zarządzania i przechowywania. Stąd w dzisiejszej astronomii tak ważne stały się sieci komputerowe.
Poniedziałkowy wykład będzie czwartym wykładem jesiennej serii popularnonaukowych "Spotkań z astronomią". Została ona zainaugurowana 10 października, gdy o instrumencie SALT mówił dr Wojciech Pych. 17 października na pytanie o możliwość istnienia życia poza Ziemią próbował odpowiedzieć prof. Janusz Ziółkowski, a przed dwoma tygodniami o gwiazdach neutronowych opowiadał prof. Paweł Haensel. Do stycznia przyszłego roku naukowcy z warszawskich instytucji astronomicznych oraz zaproszeni goście wygłoszą łącznie dwanaście wykładów.
Wykłady cyklu "Spotkania z astronomią" odbywają się w poniedziałki, o godz. 17.00, w Sali Seminaryjnej CAMK. Współorganizatorem spotkań jest warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W pogodne dni po wykładach organizowane są pokazy nieba.
Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN znajduje się na ul. Bartyckiej 18. Do CAMK dojechać można autobusem 108 z Pl. Trzech Krzyży lub 167 z Ochoty, Mokotowa i Woli. Należy wysiąść na przystanku "Figowa".
Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje