Noblista z dziedziny chemii wygłosi wykład na PW
Ciechanover opowie o wyzwaniach, jakie stoją w XXI w. przed medycyną.
Na początku lat 80. XX wieku Aaron Ciechanover, Avram Hershko i Irwin Rose odkryli jeden z najważniejszych cyklicznych procesów w komórce - proces rozpadu białek. Te badania przyniosły im w 2004 r. Nagrodę Nobla z chemii.
Jak informuje na swojej stronie internetowej PW, prof. Ciechanover jest jedną z czołowych postaci współczesnej nauki, autorem ponad 200 publikacji naukowych, uhonorowanym wieloma nagrodami; jest członkiem honorowym ponad 20 towarzystw naukowych, w tym od 2007 r. Polskiego Towarzystwa Medycznego. Otrzymał 27 honorowych tytułów naukowych - 15 tytułów doktora honoris causa i 12 tytułów profesora honorowego.
Ciechanover urodził się w 1947 r. w Hajfie w Izraelu. Jego rodzice przyjechali do Izraela z Polski w latach dwudziestych XX w.
Naukowiec studiował na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Po studiach pod okiem Avrama Hershka prowadził badania nad proteolizą białek i nad nieznanym wówczas mechanizmem wewnątrzkomórkowej degradacji białek. Dokonał wtedy przełomowego odkrycia roli ubikwityny w tym mechanizmie.
Część badań pod kierunkiem prof. Irwina Rose w Fox Chase Cancer Center w Filadelfii w USA. Wspólna praca doprowadziła do odkrycia w 1982 r. pełnego mechanizmu kontrolowanej degradacji białek z udziałem ubikwityny i proteasomu.
Prof. Ciechanover zajmował się też specyficznymi substratami ubikwitynacji, stwarzającymi możliwości projektowania innowacyjnych leków w zakresie chorób nowotworowych i neurodegradacyjnych.
Spotkanie z noblistą na PW, prowadzone w języku angielskim, odbędzie się w Małej Auli Gmachu Głównego, o godz. 15. Po wykładzie odbędzie się dyskusja z naukowcem.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje