Naukowcy: ostrożnie z paracetamolem
Choć paracetamol to skuteczny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, ze względu na bezpieczeństwo stosowania polecany do stosowania u dzieci, jego duże dawki mogą uszkadzać wątrobę.
W ciągu 16 lat specjaliści z Edinburgh University (W. Brytania) zaobserwowali 161 przypadków znacznego przewlekłego przedawkowania paracetamolu.
Osoby, które przyjmują ten środek z powodu przewlekłego bólu mogą sobie nie zdawać sprawy, że przekraczają bezpieczną dawkę. Często nie potrafią także rozpoznać objawów przedawkowania czy groźnego dla życia uszkodzenia wątroby.
Lekarze również mogą mieć trudności z dostrzeżeniem problemu, ponieważ badania krwi nie wykazują tak wysokich poziomów paracetamolu, jak przy ostrym zatruciu, związanym z jednorazowym przyjęciem bardzo dużej dawki (na przykład kilku opakowań).
Tymczasem przewlekłe przedawkowanie może być bardziej niebezpieczne – w badanej grupie częściej prowadziło do problemów z wątrobą i mózgiem, pacjenci częściej wymagali dializy i podłączenia do respiratora. W tej grupie więcej było także zgonów z powodu powikłań.
Jak zaznaczają komentujący wyniki brytyjscy specjaliści osoby, którym dotychczasowa dawka paracetamolu nie pomaga, zamiast ją zwiększać powinny skonsultować się z farmaceutą, aby doradził im inny środek przeciwbólowy lub poszukały specjalisty, który rozpozna i usunie przyczynę bólu. Przekraczanie przepisanej dawki nie rozwiązuje problemu z bólem, a może doprowadzić do dodatkowych problemów z e zdrowiem.
Ponieważ paracetamol wchodzi w skład wielu dostępnych bez recepty leków przeciwko przeziębieniu, nie należy ich beztrosko łączyć, bo można przekroczyć bezpieczną dawkę.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje