„Nie umiała być sławną” - wystawa poświęcona Marii Skodowskiej-Curie
Z okazji setnej rocznicy przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie za wydzielenie czystego radu Akademia Górniczo-Hutnicza przygotowała wystawę, która ma w swoim założeniu przybliżyć postać, dorobek naukowy i życie osobiste wybitnej uczonej. Wśród zaprezentowanych eksponatów znajdą się m.in. kopie prywatnych, niepublikowanych do tej pory listów, kolekcja fotografii przedstawiających związek polskiej noblistki z Podhalem, plakaty będące wynikiem konkursu pod hasłem „Skłodowska-Curie była kobietą” oraz obszerny zbiór publikacji poświęconych noblistce. W gablotach zaprezentowane zostaną także medale okolicznościowe, monety i znaczki z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie oraz ruda uranowa, z której pozyskuje się polon i rad. Na wystawie będzie można zobaczyć również plansze przygotowane przez Muzeum i Instytut Curie w Paryżu.
W programie zaplanowano także wykłady dotyczące jej życia i wkładu, jaki Maria Skłodowska-Curie wniosła do nauki. Ponadto odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego o polskiej uczonej.
Eksponaty prezentowane podczas wystawy pochodzą m.in. z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Konsulatu i Instytutu Francuskiego w Krakowie, a także od prywatnych kolekcjonerów. Wystawa będzie czynna w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej AGH od 14 grudnia do 31 stycznia 2012 r.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje