Laboratoria - weekendowa przygoda w Koperniku
Laboratorium chemiczne
Pracownia chemiczna to raj dla wszystkich wielbicieli wybuchowych reakcji i bulgocących probówek. Można tu nie tylko prowadzić eksperymenty przy użyciu profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego, ale także stworzyć coś pożytecznego, co (poza nowo nabytą wiedzą) zabieramy do domu. Na weekendowych zajęciach chemicznych własnoręcznie wytwarzamy mydło. Przy okazji dowiadujemy się, co oznaczają tajemnicze składniki wypisywane na opakowaniach kosmetyków i odkrywamy, jaki procent chemii wykorzystuje kosmetologia.
Laboratorium biologiczne
Zapraszamy wszystkich miłośników natury, medycyny i… mikroskali, bo do eksperymentów biologicznych wykorzystuje się maleńkie próbki i niepozorne przyrządy. Wyniki jednak bywają bardzo ekscytujące. Tak jest w przypadku weekendowego scenariusza „Biolog na miejscu zbrodni”, w którym wcielamy się w policyjnych detektywów i rozwiązujemy zagadkę kryminalną. Porównujemy profil genetyczny próbki z miejsca zbrodni z DNA podejrzanych, badamy szkielet i identyfikujemy bakterie. Analizy laboratoryjne prowadzą do wskazania winnego.
Laboratorium fizyczne
Laboratorium fizyczne zaprasza na wielkie ważenie. Bez obaw – nie sprawdzamy masy ciała, obiektami ważonymi są mikroby. Podczas zajęć tworzymy i wykorzystujemy urządzenia pozwalające ustalić ciężar bardzo małych obiektów. Przy pomocy takich samych wag waży się w kosmosie astronautów. Pracownia to dobre miejsce na rodzinne spędzenie czasu – oswaja z fizyką nie tylko młodzież, ale także rodziców.
Pracownia robotyczna
To najoryginalniejsza z pracowni edukacyjnych Centrum Nauki Kopernik. Wymarzone miejsce dla entuzjastów mechaniki, mechatroniki, informatyki i elektroniki. A także tych wszystkich, którzy marzyli w dzieciństwie o posiadaniu własnego R2D2. Specjalistyczne klocki Lego Mindstorms pozwalają stworzyć dowolnego robota – o kształtach i cechach pojazdu, zwierzęcia lub człowieka. Dodatkowo uczymy się programowania maszyn, zarówno tych humanoidalnych jak i przemysłowych.
Centrum Nauki Kopernik zaprasza wszystkich powyżej 13. roku życia do udziału w sesjach laboratoryjnych – w każdy weekend, w godz. 13.30 – 15.30 i 16.30 – 18.30 (laboratorium chemiczne, fizyczne i biologiczne) oraz w godz. 11.30 – 14.30 i 15.30 – 18.30 (pracownia robotyczna).
Bilety do nabycia w kasach Centrum Nauki Kopernik. W tygodniu zajęcia laboratoryjne zarezerwowane są dla grup szkolnych.
Źródło: Centrum Nauki Kopernik
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje