Powstanie fabryka przetwarzania osocza
6 grudnia 2011 r. Zespół Konkursowy ocenił aplikację złożoną przez Konsorcjum Octapharma w tym postępowaniu konkursowym i przyjął uchwałę zawierającą rekomendację dla Ministra Zdrowia do podpisania "Porozumienia o współdziałaniu mającym na celu zapewnienie dostępności leków osoczopochodnych wytwarzanych na terenie RP z osocza pochodzącego od polskich dawców" z Inwestorem - Konsorcjum Octapharma.
Inwestor otrzyma gwarancję, że nadwyżki osocza uzyskiwanego od polskich dawców będą sprzedawane mu tak długo, jak długo będzie zabezpieczał w odpowiednich ilościach produkty frakcjonowania osocza na polski rynek.
Inwestor będzie zaopatrywał się w osocze pobierane na terenie Polski, po cenach rynkowych, na podstawie umów zawartych z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Inwestor musi zobowiązać się do zakupu osocza od RCKiK w łącznej ilości min. 120 000 litrów rocznie i do regularnego odbioru osocza z RCKiK (koszty odbioru / transportu osocza i jego magazynowania będą obciążać inwestora).
Technologia przetwarzania osocza, którą dysponuje inwestor, musi gwarantować wytworzenie co najmniej 4 produktów leczniczych, tj.: czynników krzepnięcia VIII i IX, roztworów albuminy, immunoglobulin ludzkich do stosowania dożylnego. Dodatkowo pożądane byłoby posiadanie i zagwarantowanie możliwości wytworzenia takich czynników krzepnięcia jak np.: koncentrat zespołów protrombiny, czynnik krzepnięcia VIII zawierający czynnik von Willebranda.
Firma Octapharma AG, z siedzibą Lachen w Szwajcarii, powstała w 1983 r. Obecnie, jako jedna z trzech największych na świecie firm frakcjonujących osocze, wytwarza produkty krwiopochodnr, które dostępne są w ponad 80 krajach w tym w całej Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Południowej, USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i w Nowej Zelandii. Łączny obrót Octapharma A.G. w 2007 roku wyniósł 752 miliony euro.
W zakładach produkcyjnych w Austrii, Francji, Szwecji, Meksyku i w Niemczech zatrudnionych jest ponad 3000 osób. Ponadto firma posiada ośrodki innowacyjne i laboratoria badawczo-rozwojowe w Austrii, Niemczech i Szwecji, zatrudniające ponad 140 naukowców i dysponujące budżetem badawczym wynoszącym w 2008 roku 42 miliony euro.
W Polsce uzyskuje się ok. 250 tys. litrów osocza rocznie (ok. 97% pochodzi z krwi pełnej), z czego do celów klinicznych (przede wszystkim do przetoczeń pacjentom w szpitalach) zużywa się ok. 30% osocza pochodzącego od honorowych dawców. Pozostała nadwyżka - ok. 70% (ok. 180 tys. litrów rocznie) powinna zostać przeznaczona do przetwarzania w leki, m.in. na hemofilię. Obecnie nadwyżka osocza jest sprzedawana zagranicznym firmom, które wywożą ją do innych krajów.
Źródło: MZ/ http://www.mp.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje