Spotkanie z twórcą owcy Dolly rozpocznie projekt GENesis w CNK
Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, projekt GENesis to wyjątkowy cykl imprez poświęconych osiągnięciom biotechnologii. Spotkania rozpoczną się w lutym, a zakończą w czerwcu. "Planujemy wiele wydarzeń, na które zaprosimy wybitnych ekspertów i artystów, ale mamy nadzieję, że głos zabiorą wszyscy, którzy mają ciekawe przemyślenia i chcą podzielić się swoimi lękami, nadziejami, wiedzą" - informuje CNK.
W czwartek, 23 lutego, projekt zainauguruje spotkanie z prof. Keithem Campbellem z Uniwersytetu Nottingham, który sklonował ponad 100 zwierząt - w tym słynną owcę Dolly. Wszyscy, którzy będą chcieli porozmawiać z uczonym będą mogli to zrobić po godz. 11. Wtedy wraz ze stadkiem owiec będzie on czekał na rozmówców przed budynkiem CNK. Z kolei o godz. 12 wygłosi wykład, na który można odbierać wejściówki w kasach planetarium CNK do 22 lutego.
W piątek, 24 lutego, prof. Campbell spotka się z licealistami podczas interaktywnej dyskusji na temat dylematów etycznych, politycznych i prawnych, jakie wywołuje klonowanie.
Cykl spotkań z prof. Campbellem zakończy sobotnia "Żywa biblioteka". W rolę interaktywnych książek oprócz brytyjskiego naukowca wcielą się m.in. pisarz sci-fi Marek Oramus, bioetyk z Uniwersytetu Warszawskiego dr Joanna Różyńska, biolog z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu prof. Jacek Modliński. Ze wszystkimi będzie można porozmawiać o nowoczesnych lekach, transgenicznych zwierzętach, dylematach biotycznych, klonowaniu ludzkich zarodków.
W ramach projektu GENesis przygotowano również zajęcia inspirowane przygodami owcy Dolly - "Owca w wielkim mieście", podczas których dzieci pod okiem rodziców rozwiną wzrok, słuch i dotyk. Nauczyciele w laboratorium genetycznym będą mogli wziąć udział w warsztatach "Stwórz genetycznie modyfikowana bakterię".
Od 23 lutego CNK udostępni zwiedzającym mapkę ze specjalną ścieżką - szlakiem biotechnologicznych eksponatów. Na jej trasie znajdą się eksponaty takie jak: "Woda dla życia", "Z genami mu do twarzy", "Dwie strony medalu" i wiele innych. Dzięki nim zwiedzający dowiedzą się, jakie nowe możliwości oczyszczania wody z chorobotwórczych mikroorganizmów daje biotechnologia; jakie nadzieje i lęki wzbudzają klonowanie czy organizmy genetycznie modyfikowane; które geny odpowiadające za elementy naszego wyglądu są recesywne, a które dominujące.
Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.com.pl
Fot.: PAP
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje