Ustalenie sprawcy przestępstwa i odtworzenie przebiegu zdarzeń, to jedne z głównych zadań organów ścigania i współpracujących z nimi ekspertów z zakresu kryminalistyki. Nowoczesne techniki, takie jak analiza odcisków linii papilarnych, siatkówki czy kształtu ucha, testy DNA i inne zaawansowane badania śladów z miejsca zdarzenia, coraz częściej pozwalają na sprawne nakreślenie wiarygodnej wersji kryminalistycznej. Najnowocześniejsze metody śledcze i elementy czynności dochodzeniowych przedstawione zostaną podczas konferencji naukowych, które odbędą się w ramach I Międzynarodowych Targów Techniki Kryminalistycznej CrimeLab 2012, które trwać będą w dniach 28-30 marca, w Centrum Targowo-Kongresowym przy ul. Marsa 56c w Warszawie.
Organizatorzy targów CrimeLab, tworząc imprezę wystawienniczą dedykowana branży kryminalistycznej, w szczególny sposób zadbali o szeroki i wyczerpujący program wydarzeń merytorycznych. Dzięki współpracy z instytucjami państwowymi, uczelniami i wybitnymi ekspertami, na zwiedzających będą czekać ciekawe konferencje i seminaria, poruszające najważniejsze zagadnienia dotyczące procesu śledczego z zastosowaniem nowoczesnych metod badawczych.
Kryminalne zagadki Warszawy
Pierwszego dnia CrimeLab, odbędzie się między innymi I Studencki Konwent Kryminalistyki w Praktyce: Warszawa Kryminalna, zorganizowany przez Koło Naukowe Prawa Karnego TEMIDA, we współpracy z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji. Podczas spotkania uczestnicy przeprowadzą symulację czynności postępowania karnego.
Najlepsi młodzi kryminalistycy, pod czujnym okiem doświadczonych ekspertów z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, poprowadzą w zainscenizowanej przestrzeni śledztwo. Studenci będą musieli dokonać oględzin miejsca zdarzenia, przesłuchać świadków, zabezpieczyć ślady kryminalistyczne, a także stworzyć wersję kryminalistyczną i wytypować sprawcę. Uczestnicy będą mogli również zlecić ekspertyzy kryminalistyczne specjalistom z poszczególnych dziedzin. Na koniec zebrany materiał dowodowy zostanie zweryfikowany procesowo.
Wieczorem, po zakończeniu oficjalnej części konwentu, chętni będą mogli udać się na spacer ulicami stolicy. Profesjonalni przewodnicy oprowadzą uczestników po najmroczniejszych zakątkach dawnej Warszawy, w tym miejscach słynnych zbrodni i egzekucji, placach i bazarach, na których gnieździła się drobna przestępczość oraz po sekretnych zakamarkach stołecznego półświatka.
Organizatorzy konwentu zapowiadają niepowtarzalne wrażenia i możliwość pogłębienia wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu kryminalistyki, procedury karnej, psychologii śledczej czy medycyny sądowej.
Szkiełko i oko
Poza wydarzeniami merytorycznymi, na targach CrimeLab nie zabraknie interesujących stoisk, na których wystawcy przedstawią kompleksowy przegląd oferty dla laboratoriów kryminalistycznych. Zwiedzający będą mogli obejrzeć i zakupić sprzęt, narzędzia i aparaturę wykorzystywaną w badaniu miejsca zdarzenia, dokumentowaniu, zabezpieczeniu i prezentacji materiału dowodowego.
CrimeLab to jedyne w całej Europie targi dedykowane branży kryminalistycznej. Ich ideą jest stworzenie dogodnych warunków do rozmów biznesowych, a także umożliwienie wymiany wiedzy i doświadczeń oraz podniesienie kwalifikacji.
Patronatu Honorowego pierwszej edycji targów udzielili: Pan Jarosław Gowin, Minister Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Patronem Merytorycznym CrimeLab jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji – Instytut Badawczy.
Centrum Targowo-Kongresowe, w którym odbędą się targi CrimeLab oddalone jest zaledwie o 14 km od lotniska Okęcie i 9 km od ścisłego centrum Warszawy. Zwiedzający na miejsce będą mogli się dostać bezpłatnym, oznakowanym autobusem zapewnionym przez organizatora targów, który kursować będzie co dziesięć minut spod Pałacu Kultury i Nauki (od ul. Emilii Plater).
Kontakt dla prasy:
Marta Winiarska
tel. (22) 529 39 21, (22) 529 39 00/50
kom. 602 537 482
e-mail: rzecznik@mttargi.pl
http://laboratoria.net/aktualnosci/12906.html
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje