Gry miejskie, pokazy fizyczne i chemiczne, obserwacje nieba, zwiedzanie laboratoriów, takie atrakcje przygotowały dla swoich gości instytucje naukowe z okazji Nocy Muzeów, która odbędzie się z 19 na 20 maja. Najatrakcyjniejszy program czeka na mieszkańców Warszawy, jednak miłośnicy nauki znajdą coś dla siebie też w innych polskich miastach.
Uczestnicy gry miejskiej zorganizowanej przez warszawski Instytut Radowy, przekonają się jak ważne było stworzenie tej placówki w ówczesnym życiu stolicy. Grający wcielą się w rolę członków Towarzystwa Instytutu Radowego, którzy działali na rzecz powołania instytucji. Inicjatywę zorganizowania w Warszawie Instytutu Radowego podjęła Maria Skłodowska-Curie w 1921 roku. Ostatecznie powstał on w 1932 roku.
Osoby, które chcą wziąć udział w grze muszą najpierw zarejestrować się na stronie internetowej http://instytut.zebraprojekt.pl/zgloszenia.html. W Noc Muzeów powinni zgłosić się w punkcie obsługi, gdzie otrzymują mapę, instrukcję do gry oraz książeczkę z zadaniami.
Gwoździem programu, przygotowanego przez Centrum Nauki Kopernik, będzie finał konkursu FameLab dla popularyzatorów nauki. Pierwszego polskiego naukowego idola poznamy w sobotę około godz. 21.
Chemicy „Kopernika” rozświetlą ciemną noc przy użyciu luminolu i pokażą, jak zaskakująco zmieniają się niektóre substancje w świetle ultrafioletowym. W laboratorium biologicznym przez okular mikroskopu będzie można obejrzeć jednokomórkowe zwierzęta i rośliny, a w robotycznym przekonać się, jak powietrze napędza maszyny.
Wyjątkowa będzie również noc w planetarium „Niebo Kopernika”. Co pół godziny, od godz. 20 do 0.30 bezpłatnie będzie można obejrzeć wiosenną odsłonę „Nieba nad Warszawą”. Jeśli dopisze pogoda, a niebo będzie bezchmurne na patio odbędą się teleskopowe obserwacje nieba.
Podczas Nocy Muzeów w stolicy będzie można zwiedzić jedyne w Polsce laboratorium dysponujące akceleratorem ciężkich jonów czyli Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów UW. Podczas trwającej około 45 minut wycieczki uczeni pokażą cyklotron, halę eksperymentalną, układy pomiarowe do badań z dziedziny fizyki jądrowej. Na gości czeka również pokazowy pomiar promieniotwórczości naturalnej: Radon jest wokół nas!
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przygotowało prezentację dotyczącą rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Pokaz „Promieniowanie wokół nas” ma uświadomić zwiedzającym, że promieniowanie naturalne towarzyszy nam na każdym kroku i nie należy się go obawiać. Uczestnicy pokazu będą mieli okazję do samodzielnego zmierzenia aktywności prezentowanych substancji. Podczas „Atomowego quizu” będzie można odgadywać hasła związane z biografią Marii Skłodowskiej-Curie, a na ekspozycji czasowej obejrzeć znaczki z całego świata, ukazujące dokonania uczonej. Dzieci pod opieką pracowników Wydziału Chemii UW, ubrane w stroje ochronne, przeprowadzą proste i bezpieczne doświadczenia i zbudują elektrownię jądrową z masy solnej.
Muzeum Farmacji im. mgr Anny Leśniewskiej przygotowało wystawę czasową „Skarb Bałtyku – bursztyn w lecznictwie”, multimedialny pokaz o bursztynach, a także… zmierzyć ciśnienie tętnicze. W Muzeum Techniki będzie można poznać historie maszyny do szycia, przeprowadzić kilkanaście doświadczeń fizycznych.
Wnętrza zabytkowego budynku Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego będą iluminowane scenami z udziałem zwierząt sprzed milionów lat. Eksperci placówki przygotowali także prelekcję „Jura Krakowsko-Częstochowsko-Wieluńska – opowieść o morzu sprzed 150 milionów lat”.
Podczas Nocy Muzeów atrakcje dla siebie znajdą także wszyscy zainteresowani historią dinozaurów. W Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN będzie można zobaczyć ekspozycję prezentującą szkielety wielkich dinozaurów z pustyni Gobi oraz z triasowego cmentarzyska w Krasiejowie.
Po raz piąty Noc Muzeów odbędzie się też w JuraParku w Solcu Kujawskim. Śmiałkowie, którzy odważą się wejść po zmroku za bramę JuraParku, będą mogli przechadzać się wśród podświetlonych modeli dinozaurów oraz obejrzeć zbiory Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha. Zwiedzający będą mogli wziąć udział m.in. w wykładach znanego polskiego paleontologa dr Gerarda Gierlińskiego, który w altanie na wodzie opowie o tajnikach swojej pracy. Wstęp wolny będą mieli jednak tylko mieszkańcy Solca Kujawskiego, pozostałych czeka opłata.
Nieco wcześniej Noc Muzeów zorganizują krakowskie instytucje kulturalne i naukowe. W Muzeum Zoologicznym UJ Collegium Zoologicum już w piątek 18 maja, będzie można odbyć kulinarną podróż po świecie zwierząt, poznać techniki hodowli owadów w warunkach domowych i obejrzeć pokaz żywych stawonogów: pająków, modliszek, karaczanów czy szarańczy.
Z kolei gdańskie Centrum Hewelianum przygotowało publiczny pokaz mapy nieba, pokaz filmu „Instytut B61 - Ewolucja Gwiazd”, nocny turniej łuczniczy połączony z możliwością bezpośredniego spotkania z rycerzami a także fizyczne science show.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy.
http://laboratoria.net/aktualnosci/13319.html
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje