Nowe konkursy Narodowego Centrum Nauki
Wraz z ogłoszeniem nowych konkursów Rada NCN wprowadziła istotne zmiany w regulaminie przyznawania środków, m.in. ograniczenia w występowaniu z wnioskami dla kierowników, których projekty w poprzedniej edycji konkursów znalazły się wśród 20% najsłabszych. Nie będą mogli oni wystąpić z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego w kolejnej edycji tego samego konkursu.
Kolejną ważną zmianą jest ograniczenie możliwości składania wniosków przez jednego kierownika projektu. Niegdyś możliwe było składanie kilku różnych wniosków w równolegle biegnących konkursach, obecnie w konkursach ogłoszonych w tym samym dniu można występować w charakterze kierownika projektu tylko w jednym wniosku. Sposób oceny wniosków również uległ modyfikacji: ocena merytorycznej części wniosku w pierwszym etapie dokonywana będzie wyłącznie na podstawie skróconego opisu projektu badawczego. Opis ten powinien być zatem wyjątkowo uważnie sporządzony i powinien zawierać wszystkie istotne informacje, na podstawie których będzie możliwa ocena projektu.
OPUS to konkurs ogólny na finansowanie wszechstronnych projektów badawczych, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów. Mogą w nim brać wszyscy badacze, niezależnie od posiadanego stopnia naukowego oraz doświadczenia. Warunkiem koniecznym jest czas realizacji projektu badawczego nie dłuższy niż 36 miesięcy. Łączne środki finansowe, które przeznaczono na konkurs to 180 mln zł.
Konkurs o nazwie PRELUDIUM, na realizację którego przeznaczono środki w wysokości 30 mln zł, dotyczy finansowania ciekawych projektów badawczych, przeprowadzanych przez osoby rozpoczynające karierę naukową, które nie mają jeszcze stopnia naukowego doktora. Realizacja projektu zgłaszanego w tym konkursie nie może trwać dłużej niż 36 miesięcy, zaś zespół wykonawców projektu powinien liczyć nie więcej niż trzy osoby.
Źródło: www.ncn.gov.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje