Sukces Moniki Koperskiej w konkursie FameLab
Doktorantka z Wydziału Chemii UJ wygrała polską edycję konkursu talentów dla naukowców FameLab, który przypomina popularne telewizyjne konkursy "Mam talent" czy "Idola", z tą różnicą, że zamiast piosenkarzy amatorów czy tancerzy rywalizują w nim fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych.
W półfinale konkursu, który odbył się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, Monika Koperska rywalizowała z 18 młodymi naukowcami, m.in. z USA, Szwajcarii, Niemiec, Izraela i Hongkongu. Zakwalifikowała się do dziesiątki najlepszych, którzy wieczorem w piątek 15 czerwca zmierzyli się w finale.
Każdy z finalistów miał zaledwie trzy minuty, by przekonać publiczność i jury, że nauka jest fascynującym zajęciem oraz w zrozumiały i ciekawy sposób opowiedzieć o zagadnieniach badawczych, którymi zajmuje się na co dzień.
Młodej, krakowskiej badaczce wystarczyła ta chwila, by zachwycić widzów międzynarodowego finału konkursu. Spośród dziesiątki znakomitych naukowców z całego świata, to właśnie ją najbardziej pokochała publiczność, przyznając w głosowaniu miażdżącą większość głosów.
Monika Koperska przygotowała trzyminutową prezentację na temat wyższości papieru nad innymi nośnikami informacji. Przekonała widownię i jury, że w czasach, w których wieszczy się śmierć papieru, to właśnie ten nośnik informacji jest najtrwalszy, ponieważ ma najbardziej stabilną strukturę termodynamiczną i może przetrwać 300-400 lat. Inne nośniki, cyfrowe czy magnetyczne, zachowują informacje tylko przez 50-100 lat, a potem niszczeją. Papier ma również tę zaletę, że jako jedyny może być odczytany za pomocą trzech zmysłów: oka, mózgu i dłoni, a do odczytu informacji na nim zapisanych nie jest potrzebna energia elektryczna. W swojej prezentacji Monika Koperska umiejetnie wykorzystała proste rekwizyty - łańcuch z papieru, książkę, płytę CD.
Zwycięzcą konkursu został biochemik Didac Carmona z Austrii opowiadający o tym, jak w ludzkim ciele tysiące komórek nieustająco popełnia samobójstwo. Drugie miejsce zajęli ex aequo Monika Koperska i Ioannis Karypides z Cypru, który mówił o życiu plemników.
Monice Koperskiej w Cheltenham towarzyszyła trójka młodych naukowców z Polski, z którymi rywalizowała podczas polskiego finału FameLabu. Zwyciężczyni krajowej edycji konkursu przeznaczyła swoją wygraną na sfinansowanie ich wyjazdu na finał międzynarodowy.
Monika Koperska jest doktorantką na Wydziale Chemii UJ. Jej pasją jest chemia konserwatorska, czyli ten jej obszar, który dba o zachowanie najcenniejszych skarbów dziedzictwa kulturowego. Jest autorką publikacji naukowych oraz aktywnie działa w organizacjach zrzeszających chemików. W 2009 roku jako absolwentka programu Erasmus Mundus "Advanced Spectroscopy in Chemistry" otrzymała podwójny dyplom magisterski Kraków-Lille. Aktualnie pełni funkcję prezesa Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Źródło: www.uj.edu.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje