Nanocząstki ze skórek granatów
Punica granatum, czyli granatowiec to roślina pochodząca z północnych Indii, która była hodowana i zaaklimatyzowała się w całym regionie śródziemnomorskim jeszcze w starożytności. Wyciąg z owoców granatowca jest bogatym źródłem silnych przeciwutleniaczy.
Obecnie botanik Naheed Ahmad z Patna University oraz fizyk Seema Sharma z AN College, również w Patnie, w Indiach, pracują wspólnie nad wykorzystaniem skórki granatów jako środka redukcyjnego przy tworzeniu nanocząstek srebra. Naukowcy twierdzą, że ich podejście do tych szeroko badanych i cennych z technologicznego punktu widzenia nanocząstek jest bardziej przyjazne dla środowiska niż używanie "chemicznych" środków redukujących i rozpuszczalników przemysłowych. Proces ten wyklucza również konieczność podgrzewania mieszanki, ponieważ zachodzi on w temperaturze pokojowej.
Zespół podejrzewa, że biologiczne kofaktory obecne w biomasie granatów działają jako zamienniki bardziej konwencjonalnych odczynników chemicznych w powstawaniu nanocząstek z materiału wyjściowego jakim jest azotan srebra. Do analizy nanocząstek powstałych w wyniku reakcji zastosowano spektroskopię UV-Vis, elektronową mikroskopię transmisyjną, obszarową dyfrakcję elektronową, rentgenografię strukturalną (XRD) oraz spektroskopię fourierowską. Stworzone cząstki mają średnicę ok. 5 nanometrów.
Źródło: www.nanonet.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje