Odpady przemysłu rybnego można wykorzystać
Jak z odpadów produktów przemysłu rybnego wydobyć cenne składniki – kwasy omega 3? Czy odpady przemysłu żywnościowego można wykorzystać do produkcji bioopakowań? Do rozwoju branży spożywczej na Pomorzu mogą przyczynić się badania doktorantek Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej wyróżnionych stypendiami IV edycji programu „Innodoktorant” w obszarze „Technologie przetwórstwa żywności”.
Agnieszka Głowacz zajmuje się kompleksowym zagospodarowaniem skór z mechanicznego odskórzania łososi. Jej praca naukowa ma umożliwić wykorzystanie odpadów z przetwórstwa ryb tłustych, jako źródła cennych, prozdrowotnych substancji.
„Ideą jest otrzymanie w jednym procesie technologicznym, zarówno oleju, jak i żelatyny rybnej, a następnie wytworzenie z nich kapsułek i mikrokapsułek, stanowiących suplement diety bogaty w kwasy omega 3. Takie podejście pozwoli na efektywne wykorzystanie ubocznych produktów przemysłu rybnego i obecnych w nich wartościowych składników” – tłumaczy badaczka.
Jak zapowiada Głowacz, wyniki uzyskane w rezultacie realizacji projektu zostaną wykorzystane do przygotowania oferty wdrożeniowej skierowanej do małych i średnich przedsiębiorstw przemysłu rybnego oraz producentów suplementów diety i żywności funkcjonalnej.
Innodoktorantka przewiduje możliwość współpracy w zakresie oszacowania możliwości zagospodarowania poszczególnych rodzajów odpadów przemysłu rybnego. Proponuje opracowanie technologii wytwarzania mikrokapsułek żelatynowych zawierających olej rybny i wymianę know-how odnośnie wytwarzania nowych rodzajów preparatów służących do wzbogacania diety w niezbędne kwasy nienasycone omega 3. Będzie też badać możliwości wzbogacania mikrokapsułkowanym olejem rybnym określonego typu produktów spożywczych – żywności funkcjonalnej.
Karolina Gottfried również dąży do racjonalnego wykorzystania materiałów odpadowych. W swojej pracy naukowej tak modyfikuje właściwości naturalnych polimerów, żeby je wykorzystać składniki biodegradowalnych opakowań do żywności. Badania dotyczą m.in. możliwości zagospodarowania odpadów przemysłu rybnego
„Odpowiedni dobór modyfikacji chemicznych polimerów, poza polepszeniem właściwości użytkowych folii, pozwala jednocześnie uzyskać opakowanie aktywne o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i przeciwutleniających” – mówi doktorantka.
Ocenia, że wyniki jej badań zostaną wykorzystane do przygotowania oferty wdrożeniowej dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw przemysłu rybnego oraz producentów materiałów opakowaniowych w Polsce i zagranicą.
Gottfried podkreśla, że proponowane przez nią rozwiązanie ma charakter uniwersalny i stwarza dwukierunkową możliwość minimalizacji odpadów. Z jednej strony będą one przetwarzane do wartościowych produktów, z drugiej – produkty te wykorzystane zostaną do otrzymywania biodegradowalnych materiałów opakowaniowych. Ograniczy to ilość opakowań z tworzyw sztucznych nadmiernie zalegających na wysypiskach śmieci.
Samorząd Województwa Pomorskiego przyznaje na badania stosowane stypendia współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.com.pl/
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje