Polski wynalazek dla niewidomych
Polscy inżynierowie swoją pomysłowością nie odbiegają od swoich kolegów po fachu z zagranicy. Na Politechnice Łódzkiej trwają właśnie prace na innowacyjnym urządzeniem ułatwiającym poruszanie się osobom niewidomym. Wynalazek polskich naukowców umożliwia przekształcenie na bieżąco sekwencji obrazu z kamer stereowizyjnych na obrazy akustyczne otoczenia, czyli na system dźwięków, który świadczyć będzie o przeszkodach na drodze użytkownika. W zależności od wielkości przedmiotu stojącego na drodze użytkownika, wysyłany jest dźwięk o odpowiednim tonie. Ponadto, osoby niewidome mogą się domyślić, z którego kierunku dochodzi sygnał. Dotyczy to nawet osi pionowej.
Jak informuje dr hab. Paweł Strumiłło, prof. Politechnik Łódzkiej, taka technologia stosowana jest już np. w wojskowości. Piloci podczas rozmowy z załogą innych samolotów mogą się domyślić, gdzie znajduje się samolot rozmówcy po samym kierunku, z którego zdają się dobiegać głosy ze słuchawek.
Podczas korzystania z wynalazku użytkownik wyposażony jest w specjalne okulary oraz laptop lub tablet. Docelowo ma to być urządzenie wielkości telefonu komórkowego. Paweł Strumiłło wyjaśnia, że korzystający z urządzenia niewidomi nie będą jeszcze mogli zrezygnować z białej laski. Naukowiec z PŁ podkreśla, że nawet jeżeli wynalazek zdobędzie odpowiednie atesty i zostanie dopuszczony na rynek, urządzenie będzie każdorazowo wymagało indywidualnego szkolenia i dobrania odpowiednich kodów dźwiękowych.
Źródło: www.pi.gov.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje