Gen sprzed pół miliarda lat ożywiony
Hodując bakterie przez 1000 generacji, naukowcy mogli obserwować ewolucję w działaniu - aby się przekonać, czy podąży tą samą ścieżką, którą przebiegła w przeszłości. W roku 2008 profesor Eric Gaucher określił pradawną sekwencję czynnika elongacyjnego EF-Tu, białka mającego kluczowe znaczenie dla istnienia komórek. Czynnik elongacyjny odpowiada za wydłużanie syntezowanego białka poprzez tworzenie kolejnych wiązań peptydowych. Ponieważ bakterie nie mogą bez niego istnieć, czynnik elongacyjny jest idealny do badania procesów ewolucyjnych.
Nie było łatwo umieścić starą wersję EF-Tu we właściwym chromosomie E. coli. Jednak Betulowi Kacarowi z Georgia Institute of Technology udało się tego dokonać. Wyhodował osiem identycznych szczepów bakterii i dał im sprzyjające warunki do ewoluowania. Jak się okazało, współczesna bakteria ze starą wersją EF-Tu rosła dwa razy wolniej niż E.coli mająca tylko współczesne geny. Modyfikacja nie wyszła jej na zdrowie, przynajmniej z początku. Jednak z czasem pojawiało się coraz więcej przekazywanych z pokolenia na pokolenie mutacji - niektóre sprawiały, że ewoluujące bakterie stawały się coraz sprawniejsze.
Tempo wzrostu stopniowo się zwiększało. Po pierwszych 500 generacjach naukowcy zsekwencjonowali genomy wszystkich ośmiu linii, by sprawdzić, jak się zaadaptowały. Okazało się, że niektóre ze szczepów prawie dorównywały współczesnym, inne zaś były nawet w lepszej kondycji niż obecnie spotykane w naturze.
Dokładniejsza analiza wykazała, że nie ewoluował sam "kopalny" gen, ale współczesne geny, kodujące białka, które współpracują z EF-Tu. to właśnie te mutacje były odpowiedzialne za szybką adaptację, poprawiającą kondycję bakterii.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje