ZA Puławy: Kolejna inwestycja biotechnologiczna
Zakład ten ma zostać wniesiony jako aport do planowanej spółki celowej będącej wspólnym przedsięwzięciem Zakładów Azotowych Puławy oraz Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach w zakresie komercyjnego wykorzystania procesów zaawansowanej biotechnologii.
Ostateczna umowa sprzedaży Zakładu zostanie zawarta do 30 listopada 2012 r., po uzyskaniu przez Puławy zgody organów statutowych na zakup Zakładu i nie skorzystaniu przez obecnego dzierżawcę Zakładu z przysługującego mu prawa pierwokupu.
Pod koniec maja tego roku Puławy informowały o inicjacji z Instytutem Nawozów Sztucznych współpracy w zakresie komercyjnego wykorzystania procesów zaawansowanej biotechnologii. Wynikiem wspólnych działań ma być uruchomienie spółki odpowiedzialnej za wytwarzanie i sprzedaż produktów ekstrakcji chmielu oraz innych surowców roślinnych. Wspólna inicjatywa pozwoli na realizację przyjętej przez Puławy strategii rozwoju ku nowym, wyżej przetworzonym produktom oraz na rozwinięcie biznesowe dotychczasowych prac i działań Instytutu Nawozów Sztucznych w obszarze ekstrakcji.
Podstawą działalności nowej spółki będzie instalacja ekstrakcji chmielu (o maksymalnej wydajności ok. 1200 t/rok) oraz instalacja ekstrakcji surowców roślinnych (o maksymalnej wydajności ok. 1800 t/r). Projekt wpisuje się w tzw. „Zieloną Chemię”, która bazuje na surowcach odnawialnych i nie generuje szkodliwych pozostałości.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje