"Projektor Jagielloński" rzuca światło na florę dawnych zamczysk
Prace badawcze prowadzone z użyciem nowoczesnych narzędzi, tj. GPS i baz danych, dostarczyły cennych informacji o bioróżnorodności siedlisk na stanowiskach archeologicznych. Dzięki specjalistycznej aparaturze Donata Suder oznaczyła ponad pół tysiąca gatunków roślin, w tym kilkadziesiąt podlegających ochronie i zagrożonych wyginięciem oraz dziewięć tzw. reliktów upraw. Relikty upraw – to rośliny uprawiane w minionych okresach historycznych, współcześnie zdziczałe lub tylko sporadycznie użytkowane. Należą do nich, np. barwinek pospolity, fiołek wonny czy oregano. Czasami podejmowana jest próba powtórnego wprowadzenia ich do uprawy.
Ten oraz wiele innych intrygujących tekstów, opisujących czym zajmują się naukowcy na Uniwersytecie Jagiellońskim i dlaczego podejmują takie a nie inne problemy badawcze przeczytać można w "Projektorze Jagiellońskim" - książkowym zbiorze migawek, na których uchwycono wyjątkową, naukową codzienność UJ.
„Projektor Jagielloński" powstał w ramach realizowanego przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu programu pod hasłem „Odkryj Przestrzenie Nowej Nauki". Jest wydaniem bezpłatnym, dostępnym również w formacie PDF na stronie: www.projektor.cittru.uj.edu.pl.
Źródło: www.cittru.uj.edu.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje