Naukowcy udoskonalą badanie dynamicznych układów biologicznych
Na badania dynamiki układów biologicznych dostaną 6 776 260 zł. W projekcie pt. „Rozwój interferometrycznych metod optycznych do badania dynamiki układów biologicznych” doskonalone będą mikroskopowe metody służące do pomiaru przepływu krwi oraz ruchliwości cytoplazmy komórek. Jak poinformował Andrzej Romański z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymają 3 233 860 zł na realizację tego interdyscyplinarnego programu badawczego z zakresu biologii, medycyny, fizyki medycznej, inżynierii, optyki oraz informatyki.
W ramach grantu podjęte zostaną prace nad dalszym rozwojem nowoczesnych metod optycznych wynalezionych w Zespole Optycznego Obrazowania Biomedycznego UMK dr. hab. Macieja Wojtkowskiego oraz zaawansowanych metod analizy obrazów opracowywanych w Zakładzie Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji Politechniki Poznańskiej kierowanym przez dr. hab. inż. Krzysztofa Krawca.
Metody mikroskopowe rozwijane przez uczonych znajdą zastosowanie m.in. do oceny struktury mikronaczyń w oku ludzkim, w przypadku chorób przebiegających z mikroangiopatią, czyli zmianami zachodzącymi w przebiegu cukrzycy. Będą stosowane również do oceny morfologii sieci mikronaczyniowej i przepływów krwi w przebiegu udaru w modelach zwierzęcych. Uczeni będą też za ich pomocą dokonywali pomiaru ruchu cytoplazmy w komórkach jajowych ssaków.
Użyteczność tych metod zostanie zweryfikowana poprzez wykorzystanie urządzeń laboratoryjnych skonstruowanych w trakcie realizacji projektu w pracach badawczych z dziedziny nauk biologicznych i medycyny.
Będą one wykonywane w Pracowni Neuromorfologii Molekularnej i Systemowej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN kierowanej przez dr. hab. Grzegorza Wilczyńskiego, w Zakładzie Embriologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego - we współpracy z dr Anną Ajduk oraz w Klinice Neurologii i Chorób Naczyniowych Układu Nerwowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - we współpracy z dr. Michałem Pawlakiem. Projektem na UMK kieruje dr Maciej Szkulmowski z Zakładu Biofizyki i Fizyki Medycznej.
Efektem będą konkretne rozwiązania w zakresie nowych technologii optycznych mających potencjał do wykorzystania w pracach laboratoryjnych i klinicznych. Odbiorcami opracowanych metod będą instytucje naukowe prowadzące badania z zakresu biologii i medycyny.
***
Na konkurs NCBR wpłynęło 1 140 wniosków, z których 1080 zostało skierowanych do oceny merytorycznej, spośród których 734 wnioski uzyskały ocenę pozytywną. Rada Centrum przeznaczyła na I konkurs kwotę ok. 600 mln złotych, co pozwoli na finansowanie 189 projektów.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju sfinansuje trzy projekty naukowe z udziałem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, których wyniki będą mogły znaleźć zastosowanie w przemyśle. Powstanie optoelektroniczny system czujników zdolnych wykryć markery chorobowe w wydychanym powietrzu, rozwijane będą nowoczesne metody optyczne do badania zmian w układach biologicznych oraz systemy ochrony radiologicznej.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje