Wstrząśnięty mózg starzeje się szybciej
Jak wykazali naukowcy z University of Michigan, urazy mózgu mogą prowadzić do przyspieszenia zmian, uszkadzających szlaki sygnalizacyjne w mózgu. Obserwowano studentów college'u, u których w przeszłości dochodziło do urazów głowy i porównywano ich chód, równowagę oraz aktywność elektryczną mózgu, zwłaszcza związaną z uwagą oraz kontrolą impulsywnych zachowań. Podczas testów rejestrowano aktywność mózgów badanych - u osób które przebyły uraz była ona mniejsza. Pogorszenie w grupie "pourazowej" obserwowano do sześciu lat po urazie, jednak różnice pomiędzy badanymi po urazie i bez urazu były dość subtelne i bez dokładnej analizy obie grupy wydawały się wyglądać i postępować tak samo.
Prof. Steven Broglio, jeden z autorów badań, zaznaczył, ze nie ma powodów do paniki - samo przebycie urazu głowy nie oznacza, że mózg danej osoby szybko się zestarzeje czy też rozwinie się choroba Alzheimera. Uraz wydaje się niezbyt znaczącym czynnikiem w porównaniu z wielu innymi - stylem życia, paleniem, piciem alkoholu, aktywnością fizyczna i umysłową czy wywiadem rodzinnym. Naukowcy porównują szlaki nerwowe mózgu do autostrady - gdy jest nowa, pojazdy poruszają się płynnie, gdy jednak z czasem asfalt zaczyna kruszyć się i fałdować, przejezdność się pogarsza.
Planowane są dalsze badania z udziałem osób 20, 40 i 60-letnich, które grając w szkolnej drużynie doznawały urazów głowy.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje