Heparyna pod kontrolą
Proces krzepnięcia krwi jest podstawowym sposobem, w jaki nasz organizm zabezpiecza się przed utratą krwi i wtargnięciem niepożądanych drobnoustrojów do ciała człowieka. Jednak zdarzają się sytuacje, w których dla bezpieczeństwa pacjenta, zdolność krzepnięcia krwi musi być na jakiś czas obniżona. Najczęściej ma to miejsce w czasie zabiegów operacyjnych, szczególnie tych wymagających zastosowania krążenia pozaustrojowego, w przypadku leczenia zawałów serca czy u osób unieruchomionych z powodu choroby. Wtedy pacjentowi podawana jest heparyna. Powinna ona być też stosowana profilaktycznie przez osoby zdrowe, np. przed długotrwałymi lotami samolotem.
Antidotum heparyny
Pomimo wielu zalet heparyny, jej stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, może mieć też poważne negatywne konsekwencje zdrowotne. Związane jest to m.in. z możliwością jej przedawkowania, które może doprowadzić do zagrażających życiu krwotoków. Dlatego zawsze należy mieć w gotowości związek neutralizujący przeciwskrzepowe działanie heparyny. Stąd konieczne jest poszukiwanie takich związków, które będą skutecznie eliminować heparynę, a przede wszystkim będą bezpieczne.
Biopolimery
Próbę ich otrzymania podjęli naukowcy z UJ. W warunkach laboratoryjnych wykazali oni, że odpowiednio zmodyfikowane wielocukry (polisacharydy) pochodzenia naturalnego, mogą neutralizować heparynę. We współpracy z grupami badawczymi z Collegium Medicum i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku potwierdzono również ich skuteczność u zwierząt. Jak dotąd badane były polimery oparte na chitozanie, polisacharydzie otrzymywanym z chityny, naturalnym składniku pancerzy skorupiaków i owadów, oraz dekstranie, biopolimerze produkowanym przez bakterie. Obydwa te związki są znane i szeroko stosowane w medycynie. Doniesienia o badaniach naukowców spotkały się z żywym zainteresowaniem świata nauki i były szeroko komentowane w międzynarodowych mediach, np. sciencedaily.com czy medicalnewstoday.com. „Nowe leki, które powstaną na bazie tych związków będą mogły zastąpić obecnie stosowaną protaminę (która jest silnym alergenem, stosowanym tylko w sytuacjach mających na celu ratowanie życia) oraz stać się bazą dla zupełnie nowej grupy substancji bioaktywnych, o bardzo szerokim zastosowaniu” – mówi Kamil Kamiński, doktorant z Zespołu Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów UJ. Więcej na temat badań przeczytasz na stronie: www.neutralizacja-heparyny.pl.
Źródło: http://www.projektor.cittru.uj.edu.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje