Maślany aromat może sprzyjać chorobie Alzheimera
Diacetyl to substancja występująca naturalnie - zawiera go między innymi masło, powstaje też podczas fermentacji piwa czy wina (na przykład nadaje maślany posmak chardonnay). DA stał się ostatnio przedmiotem wielu badań ze względu na kłopoty zdrowotne - w tym problemy z oddychaniem - występujące u pracowników wytwórni substancji aromatyzujących czy popcornu przeznaczonego do przygotowania w mikrofalówkach.
Pachnąca masłem substancja z łatwością przekracza ochronną barierę krew-mózg. Jak wykazały niedawne badania, przeprowadzone przez zespół Roberta Vince'a z University of Minnesota, diacetyl w stężeniach, na jakie narażeni są osoby zatrudnione przy jego produkcji może nasilać szkodliwe efekty, związane z występowaniem nieprawidłowego białka - beta-amyloidu. Amyloid ma wówczas większa skłonność od tworzenia typowych dla choroby Alzheimera blaszek, które mają związek z uszkodzeniami komórek nerwowych.
Kolejnym szkodliwym działaniem DA jest hamowanie aktywności białka zwanego glioksalazą, które chroni komórki nerwowe. Zdaniem autora badań długotrwałe narażenie na działanie DA może mieć szkodliwy wpływ na układ nerwowy.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje