Czekolada... odchudzona sokiem
Chemicy z brytyjskiego UW informują, że pozbawili czekolady dużej części zawartości masła kakaowego i mlecznego tłuszczu. Zamiast nich do mleka dodali soku pomarańczowego i żurawinowego. Stworzyli z tego stabilną emulsję - to znaczy, że obecne w mieszaninie drobne kropelki soku (o średnicy mniejszej niż 30 mikronów) nie łączą się ze sobą, tylko pozostają równomiernie rozmieszczone w całej objętości.
Nowa technika produkcji czekolady, gwarantująca taką stabilizację cząsteczek sprawia, że kostka czekolady jest modelowo połyskliwa i twarda, a jednocześnie gładko rozpływa się w ustach.
Nowy proces zapobiega także powstawaniu nieapetycznych, cukrowych "wykwitów", które czasem pojawiają się na czekoladzie przechowywanej w lodówce zbyt długo. Czekolada z sokiem ma owocowy posmak - przyznają naukowcy. Zapewniają przy tym, że sok można jednak zastąpić wodą i niewielką ilością kwasu askorbinowego (witaminy C).
Wyniki swoich prac opisali na łamach "Journal of Materials Chemistry". Główny autor publikacji, dr Stefan Bon z Wydziału Chemii na University of Warwick ocenia, że każdy lubi czekoladę, "ale niestety wszyscy wiemy, że jej tabliczki pełne są tłuszczu".
"A jednak to właśnie dzięki tłuszczowi czekolada posiada te wszystkie cudowne właściwości, za jakie ją uwielbiamy – jedwabistą, gładką fakturę; to, jak rozpuszcza się w ustach i to, że można ją tak przyjemnie łamać na kawałki - mówi. - My znaleźliśmy sposób, aby zachować wszystkie cechy, które czekoladę czynią tak +czekoladową+, ale z sokiem owocowym zamiast tłuszczu".
Bon tłumaczy, że jego współpracownicy skupiali się przede wszystkim na procesach chemicznych pozwalających ograniczyć zawartość tłuszczu. Liczą na to, przemysł spożywczy opracuje smaczny sposób wykorzystania nowej techniki.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje