Innowacyjna polska chemia
Puławy dysponują odpowiednimi warunkami do wytwarzania nawozów i środków chemicznych z surowców roślinnych bardzo powszechnie występujących we wschodniej Polsce. Pomóc w tym ma konsolidacja polskiej chemii czyli fuzja zakładów przemysłowych: - Na pewno konsolidacja polskiej chemii przyniesie nową jakość jeśli chodzi o możliwości inwestowania. Kumulacja kapitału będzie sprzyjała nowym, dużym przedsięwzięciom - mówi dr Cezary Możeński, dyrektor Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach. Do tych dużych inwestycji można zaliczyć m.in. energetykę i badania w zakresie gazu łupkowego oraz koncepcję zintegrowania produkcji chemicznej z energetyczną. - Doskonałym pomysłem jest też rozszerzenie palety produktów dla polskiego rolnictwa, które obok nawozów oferują środki ochrony rośli i nowoczesne agrochemikalia w pakiecie z wiedzą agrotechniczną. Centrum Kompetencji stworzone przez Puławy jest takim modelowym rozwiązaniem z którego powinien skorzystać cały polski przemysł nawozowy – podkreśla Możeński.
Jak informuje Dyrektor Instytutu, kolejnym ważnym obszarem, do którego Polska ma szczególne warunki jest produkcja nowoczesnych tworzyw biodegradowalnych. Polska to duży kraj rolniczy o nieograniczonych wręcz zasobach surowców roślinnych. Przetwórstwo tych surowców w nowoczesne chemikalia jest absolutnie obszarem, który polska chemia powinna rozwijać. Bo przecież ma technologie, jest dostarczycielem nowoczesnych nawozów, ale również może być konsumentem surowców roślinnych wyprodukowanych dzięki tym nawozom i dalej może przetwarzać je w nowoczesne chemikalia na bazie źródeł odnawialnych, a więc tych których zasoby są praktycznie nieograniczone.
I tu znów Puławy mają doskonałe warunki do rozwoju tych technologii i liderowania w tych obszarach - Lubelszczyzna jest przecież dużym obszarem rolniczym szczególnie nastawionym na produkcję roślin technicznych, a więc doskonałą bazą surowcową do rozwijania technologii tworzyw biodegradowalnych – mówi dr Cezary Możeński.
Źródło: www.pi.gov.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje