Sekret młodego mózgu "super seniora"
Choć wiele mówi się o procesach zachodzących w mózgach ludzi z demencją, niewiele wiemy na temat tego, co sprawia, że niektóre osoby po 80. roku życia wciąż cieszą się wspaniałą pamięcią - zauważa prowadząca badania Emily Rogalski.
Porównując wyniki rezonansu magnetycznego badaczka stwierdziła, że mózgi 12 "super seniorów" nie wykazywały więcej oznak starzenia niż mózgi osób w średnim wieku, a ich kora mózgowa była znacznie grubsza niż w przypadku kontrolnej grupy seniorów o podobnym wykształceniu. Najbardziej zaskoczył jednak naukowców fakt, że przednia część zakrętu obręczy, odpowiadająca za koncentrację, u "super seniorów" była grubsza niż u osób w wieku od 50 do 65 lat.
"Grubość kory mózgowej, która odpowiada za pamięć, uwagę i myślenie, świadczy o zdrowiu mózgu. Im kora jest grubsza, tym więcej neuronów się w niej znajduje. Wielu naukowców skupia swoją uwagę na tym, co w mózgu działa źle. Obserwując naprawdę zdrowe mózgi +super seniorów+, możemy zacząć rozumieć, w jaki sposób są oni w stanie zachować tak dobrą pamięć" - mówi Rogalski.
"Proces starzenia związany jest z kurczeniem się istoty szarej. Identyfikując seniorów, którzy wydają się być w jakiś wyjątkowy sposób chronieni przed zaburzeniami pamięci i zanikiem komórek nerwowych, mamy nadzieję rozszyfrować sekret młodego mózgu i dowiedzieć się, w jaki sposób możemy chronić inne osoby przed rozwojem choroby Alzheimera" - podsumowuje badaczka.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje