Nanoczujnik wykrywający raka prostaty
W badaniu opublikowanym w Nature Materials naukowcy przedstawili mechanizm, będący częścią składową czujnika, generujący sygnał, który narasta w momencie, gdy natrafi na molekułę o niskim stężeniu.
Podczas początkowej fazy badań nad nanoczujnikiem naukowcy z Londynu skupili się na poszukiwaniu markerów związanych z rakiem prostaty (PSA; Prostate Specific Antigen*). Okazało się, iż nanoczujnik wykrywa PSA o stężeniu dziewięciokrotnie mniejszym niż wykryłby funkcjonujący obecnie test immunoenzymatyczny ELISA ( z ang. enzyme-linked immunosorbent assay).
Nanoczujnik składa się z nanocząstek złota poruszających się w białkach pochodzących z surowicy krwi. Na powierzchni nanocząstek złota znajdują się różne przeciwciała. Podczas gdy jedno z przeciwciał przywiera do PSA po jego wykryciu, drugie tworzy srebrną kryształową powłokę, która w obecności PSA unosi się na powierzchni nanocząstki i jest dzięki temu wykrywana przez mikroskopy optyczne.
Wykrywanie chorób w ich wczesnych stadiach za pomocą obecnie stosowanych metod jest jak poszukiwanie przysłowiowej igły w stogu siana. Naukowcy pracujący nad czujnikiem twierdzą, iż dzięki ich testowi możliwe będzie wykrycie markerów choroby znajdującej się w początkowej fazie rozwoju. Ponadto zapewniają, iż wkrótce czujnik będzie umożliwiał wykrycie markerów wielu innych chorób, a nie tylko PSA, na którym naukowcy skupili się obecnie.
Źródło: www.nanonet.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje