Konferencja Eumetsat o satelitach meteorologicznych
Jak poinformowali przedstawiciele Eumetsatu, na konferencji spodziewanych jest około 400 meteorologów, naukowców oraz badaczy pochodzących z 40 krajów. Wśród ogólnych zagadnień, jakie będą poruszane w jej trakcie, znajdą się przede wszystkim monitoring klimatu, skład chemiczny atmosfery oraz satelitarne obserwacje oceanów.
Spotkanie podzielone zostanie na sesje tematyczne. Zagadnieniem, które ma zostać omówione najbardziej szczegółowo, będzie kwestia wykorzystania satelitów do lepszego zrozumienia cyklu hydrologicznego czyli naturalnego obiegu wody na Ziemi (składają się na niego m.in. parowanie, kondensacja i opady). Naukowcy z całego świata zajmujący się na co dzień tym tematem podzielą się wynikami swoich badań podczas specjalnej dwudniowej sesji.
Pozostałe sesje będą poświęcone m.in. obecnym oraz nowym satelitom, instrumentom na ich pokładach oraz ich zastosowaniu, prognozom i prognozom natychmiastowym (nowcasting), szkoleniom oraz innowacjom.
Eumetsat to międzyrządowa organizacja z siedzibą w Darmstadt w Niemczech, administrująca danymi pochodzącymi z kilku satelitów meteorologicznych krążących m.in. nad Europą, Afryką oraz Oceanem Indyjskim. Organizacja zrzesza obecnie 26 europejskich krajów członkowskich, w tym Polskę, oraz 5 krajów współpracujących (Bułgaria, Estonia, Islandia, Litwa, Serbia). Każdy z członków Eumetsat zobowiązany jest do wnoszenia opłat na działalność organizacji, których wysokość uzależniona jest od produktu PKB danego kraju. Kraje współpracujące płacą niższą składkę.
Pełnoprawni członkowie organizacji mają bezpłatny dostęp do obrazów, danych i innych informacji pozyskanych przez satelity administrowane przez Eumetsat. Kraje współpracujące z organizacją mają do nich natychmiastowy i bezpłatny dostęp w przypadku zaistnienia klęsk żywiołowych.
Pierwsza konferencja Eumetsat odbyła się w 1986 roku w Amsterdamie. Kolejne spotkania organizowano niemal co roku na terenie różnych krajów należących do organizacji. Sopocka konferencja będzie 26. spotkaniem. Rozpocznie się ono w poniedziałek i potrwa do piątku. Jej współorganizatorem jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje