Inwestycja Puław zwyciężyła w konkursie Modernizacja Roku 2011
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 29 sierpnia 2012 na Zamku Królewskim w Warszawie. W imieniu inwestora nagrodę odebrał Marian Rybak, wiceprezes zarządu Zakładów Azotowych Puławy, a w imieniu prowadzącej jednostki projektowej, Marek Zatorski, prezes zarządu Prozap.
- Przyznany nam tytuł jest przyjemnym dodatkiem do efektów biznesowych, które przyniosła nam modernizacja instalacji mocznika. Mowa nie tylko o wzroście produkcji, ale również obniżeniu wskaźnika zużycia amoniaku. Modernizacja miała na celu także minimalizację nakładów inwestycyjnych w odniesieniu do wzrostu produkcji, a także uzyskanie efektów prośrodowiskowych – podsumował Marian Rybak.
Do tegorocznej, XVI edycji konkursu, którego laur zwany jest w środowisku „Oskarem budownictwa”, zgłoszono 823 inwestycje w piętnastu kategoriach. Organizatorem konkursu są Targi Pomorskie Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Patronat merytoryczny nad konkursem sprawowali m. in. Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Wodnej, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nagrodzona inwestycja pozwoliła Puławom m.in. na zwiększenie mocy produkcyjnych mocznika o ponad 270 tys. ton/rok do poziomu 1 215 tys. ton/rok, co czyni Puławy drugim co do wielkości producentem mocznika w Unii Europejskiej.
Mocznik to najważniejszy nawóz azotowy na świecie: ma on 60% udział w wykorzystywaniu tych nawozów. Odgrywa też ważną rolę w przetwórstwie drewna, meblarstwie, farmaceutyce, kosmetyce. Mocznik jest składnikiem żywic i klejów, które stosowane są w przemyśle płyt drewnopochodnych. Produkt ten ma również znaczenie dla czystości środowiska – to właśnie roztwór mocznika jest użytkowany w silnikach diesla i stosowany do usuwania tlenków azotu. Ma zastosowanie przemysłowe przy usuwaniu tlenków azotu w elektrowniach, elektrociepłowniach i innych zakładach przemysłowych.
Źródło: www.chemmiaibiznes.com.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje