Otwocki Klaster Nowych Technologii
O decyzji w sprawie budowy Parku Innowacyjnego we wsi Lasek koło Celestynowa pisaliśmy w ostatnim czasie na Portalu Innowacji. 8 września 2012 roku zaś odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. Inwestycja o wartości ponad 40 mln zł otrzymała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego i ma służyć jako platforma do komercjalizacji rozwiązań z zakresu wysokich technologii.
W budynkach Unipress umiejscowionych w pobliżu siedziby ośrodka Polskiej Akademii Nauk zostaną zorganizowane nowoczesne laboratoria, pracownie dla naukowców i konstruktorów oraz pomieszczenia specjalistyczne takie jak prototypy linii doświadczalnych dla innowacyjnych technologii opracowywanych do wdrożenia przez zespoły badawcze pracujące w Instytucie Wysokich Ciśnień. Z nowej infrastruktury ma skorzystać co najmniej sześć jednostek naukowych, których działalność jest zbliżona do branży Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk. Dodatkowo w budowanym ośrodku znajdą się sale seminaryjne i pokazowe, specjalnie przygotowane pokoje negocjacyjne, miejsca szkoleniowe oraz pomieszczenia techniczne.
W dniu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Parku Innowacyjnego powołano także Otwocki Klaster Nowych Technologii, w którego utworzenie zaangażowały się Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Wysokich Ciśnień PAN. Powiązanie ma sprzyjać wymianie doświadczeń oraz jeszcze lepszemu wykorzystaniu efektów prac naukowców w gospodarce.
Źródło: www.pi.gov.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje