Naukowcy tworzą pierwszy „nanolek” dla chorych na AIDS
Celem projektu jest opracowanie skutecznych i niedrogich leków, które można bez trudu podawać niemowlętom i dzieciom przy ograniczonych skutkach ubocznych. Nowa metoda oparta jest na istniejącym sposobie leczenia AIDS zwanym terapią antyretrowirusową (ARV). Stwierdzono, że nanoleki podawane w niewielkich dawkach docierają do miejsc objętych chorobą, dzięki czemu zredukowane zostają skutki uboczne oraz zwiększa się skuteczność leków. Naukowcom z University of Liverpool udało się wysyntetyzować cząsteczki ARV, które są w stanie ograniczyć zmienność reakcji pacjentów na leczenie oraz skutki toksyczności leków.
Profesor Steve Rannard z University of Liverpool twierdzi, iż projekt jest pierwszym krokiem do zastosowania opracowanych w laboratoriach metod terapii nanolekami w leczeniu szpitalnym. Nanoleki będą początkowo testowane na zdrowych ochotnikach w Royal Liverpool University Hospital. W zależności od rezultatów badań klinicznych firma IOTA NanoSolutions oceni skuteczność działania nanocząstek ARV u pacjentów zarażonych wirusem HIV. Nowy lek będzie również testowany na dzieciach z krajów rozwijających się. Zebrane do tej pory dane wskazują, że nowa metoda leczenia antyretrowirusowego umożliwia kontrolowanie wirusa HIV dzięki zmniejszonym dawkom. Zredukowane zostaną też koszty leczenia.
Brak odpowiednich leków dla dzieci chorych na AIDS i ryzyko związane z niewłaściwym dawkowaniem istniejących leków sprawia, że nanoleki stanowią obiecującą alternatywę w leczeniu dzieci zarażonych wirusem HIV, zwłaszcza ze względu na zdolność dyspersji nanocząstek w wodzie, co znacznie ułatwia podawanie leków.
Źródło: www.nanonet.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje