PGNiG i Lotos wspólnie poszukają ropy i gazu
Celem współpracy jest przede wszystkim zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski, których rezultatem będzie wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej. Zgodnie z porozumieniem obie firmy opracują program wspólnych działań poszukiwawczych, umożliwiających stronom dywersyfikację ryzyka i wspólne wykorzystanie potencjałów kadrowych, technicznych oraz finansowych w rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej.
PGNiG i Grupa Lotos będą współpracować na koncesjach zlokalizowanych w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Porozumienie zakłada możliwość pozyskania przez Grupę Lotos udziałów w każdej z koncesji. PGNiG zastrzegło sobie jednak prawo do sprawowania funkcji operatora na każdej z koncesji.
Oba koncerny powołają grupę roboczą, która w szczegółach ustali kwestie współpracy w zakresie: technicznym, ekonomicznym i prawnym. W ramach prac grupy PGNiG i Lotos będą również wymieniać się informacjami na temat prowadzonych projektów i planów rozwojowych, w celu zidentyfikowania potencjalnych obszarów współpracy. Dotyczy to nie tylko obszarów objętych siedmioma koncesjami zapisanymi w Porozumieniu, ale także realizowanych przez obie firmy projektów zagospodarowania złóż czy pozyskiwania nowych koncesji.
– W poszukiwaniach gazu ziemnego kluczowe są wiedza i umiejętności geologów, właściwe zarządzanie ryzykiem oraz solidne podstawy ekonomiczne realizowanych przedsięwzięć. Chcę jak najlepiej wykorzystywać te atuty PGNiG i cieszę się, że dla perspektywicznych koncesji zlokalizowanych na północy Polski udało nam się pozyskać partnera, którego profil działalności dobrze współgra z kompetencjami, którymi dysponujemy. Lotos jest jednym z naszych kluczowych klientów, dla których perspektywa zwiększenia podaży konkurencyjnego cenowo gazu wydobywanego w kraju będzie stanowić ważną, strategiczną przesłankę angażowania się w projekty wydobywcze. Właśnie takie przedsięwzięcia, w których synergie i motywacja obu partnerów są czytelne, mają największe szanse powodzenia i pozwalają liczyć na intensyfikację poszukiwań węglowodorów w Polsce. To powinno przełożyć się na wzrost wydobycia ze złóż krajowych - mówi Grażyna Piotrowska–Oliwa, prezes zarządu PGNiG.
W Polsce zużywa się obecnie średnio ponad 14,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Jedną trzecią rocznego zapotrzebowania pokrywa wydobycie krajowe.
– Dzisiejsza umowa ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. – Zakładamy, że nasze wspólne działania pozwolą zwiększyć wydobycie zarówno ropy naftowej, jak i gazu ziemnego w Polsce, co zwiększy dywersyfikację dostaw tych surowców dla krajowych odbiorców. Istotne jest również to, że nie ograniczamy się tylko do wyżej wymienionych koncesji, ale możemy realizować współpracę na obszarach morskich i zagranicą, a także współpracę handlową między dwiema firmami.
Dodatkowo PGNiG i Lotos są zainteresowane podjęciem współpracy handlowej, dotyczącej sprzedaży/kupna ropy naftowej wydobywanej przez PGNiG. Pierwsze próbki surowca trafiły już do gdańskiej rafinerii. Trwa ich szczegółowa analiza pod kątem technologicznym i produkcyjnym. Jeśli wszystkie testy wypadną pomyślnie Lotos nie wyklucza zakupu ropy naftowej od PGNiG.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje