Wkrótce rusza łódzki BioNanoPark
BioNanoPark powstaje na terenie łódzkiego Technoparku. Budowa kompleksu, o powierzchni 6,5 tys. metrów kw., rozpoczęła się w zeszłym roku i kosztowała 63 mln złotych. Ponad 80 procent tej kwoty stanowiły środki Unii Europejskiej, pozostałe pieniądze przekazały miasto i samorząd województwa.
Początkowo harmonogram przewidywał zakończenie robót w październiku 2013 r. Ale imponujące tempo budowy pozwoliło zrealizować ją kilkanaście miesięcy przed terminem. Obecnie w nowym gmachu BioNanoParku trwają ostatnie prace wykończeniowe przed uroczystym otwarciem, zaplanowanym na 15 października. Towarzyszyć mu będzie dwudniowa międzynarodowa konferencja dla przedsiębiorców „BezpieczNA NOwoczesność”, poświęcona bezpieczeństwu chemicznemu nanomateriałów, w której udział wezmą przedstawiciele m.in. Komisji Europejskiej, Europejskiej Organizacji Chemikaliów w Helsinkach, OECD, Instytutu ONZ ds. badań i szkoleń, środowisk naukowych, firm i organizacji pozarządowych.
W czerwcu obiekty Technoparku, w tym budowany BioNanoPark zwiedzali uczestnicy wizyty studyjnej, organizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach kampanii promocji postaw proinnowacyjnych „Świat potrzebuje Twoich pomysłów”. Zgodnie z założeniami ma on stanowić centrum badawczo-wdrożeniowe świadczące usługi dla jednostek naukowych i firm, zwłaszcza z sektora MSP, których nie stać na tworzenie własnych działów Badań i Rozwoju.
Gmach został podzielony na dwie części. W jednej znajdą się duża sala konferencyjna z pełnym wyposażeniem multimedialnym oraz biura dla 50 młodych innowacyjnych firm działających w obszarze nowoczesnych technologii. Drugą zajmą laboratoria o najwyższym standardzie światowym – Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej oraz Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej.
Choć do oficjalnego otwarcia pozostały jeszcze dwa tygodnie, BioNanoPark rozpoczął już rekrutację przyszłej kadry. Poszukiwani są naukowcy do pracy w laboratoriach, które wyposażono w bardzo nowoczesny sprzęt do badań w zakresie bio- i nanotechnologii, pozwalający prowadzić je na skalę półprzemysłową. Szefowie Parku liczą, że z możliwości zlecania usług w tym zakresie skorzysta m.in. przemysł chemiczny, kosmetyczny, farmaceutyczny, włókienniczy, spożywczy i energetyczny. Do tej pory zgłoszenia nadesłało już ponad stu specjalistów. Część z nich to Polacy, pracujący w zagranicznych ośrodkach badawczych m.in. w USA, Francji i Włoszech.
Źródło: www.pi.gov.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje