Nanołańcuchy pomagają wykryć wczesne stadium raka
Zdaniem naukowców, ustalenie dokładnego położenia i wielkości przerzutów może być pomocne przy przeprowadzaniu ablacji lub operacji chirurgicznej, albo przy dostarczaniu leków przeciwnowotworowych bezpośrednio do komórek, jeszcze zanim powstanie guz rakowy.
W celu zidentyfikowania mikroprzerzutów, wykorzystane zostały integryny, występujące na powierzchni komórek nadekspresyjne cząsteczki, które docierają poprzez ścianki naczyń krwionośnych do miejsc tworzenia się komórek rakowych. Łącząc pojedyncze nanocząstki, naukowcy stworzyli nanołańcuch, który wykorzystując obieg krwi dociera do ścian naczyń krwionośnych. Nanołańcuch posiada na swojej powierzchni miejsca służące do łączenia się z integrynami.
Nawołańcuchy wstrzyknięto myszy z rakiem piersi i w ciągu godziny wykonane zostały zdjęcia przy użyciu fluorescencyjnej tomografii molekularnej oraz MRI. Dzięki tym zdjęciom, odkryto, że wędrujące komórki rakowe tworzyły przerzuty głównie w śledzionie, płucach i wątrobie. Wielkość przerzutów wykrytych przy pomocy nanołańcuchów wynosiła 0,2-2 mm. Obrazowanie MRI wykazało, że większość tych metastaz nowotworowych była obecna w ścianach naczyń krwionośnych zanim przekształciły się one w tkanki.
Źródło: www.nanonet.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje