„Granice nauki” w Krakowie
Uczestnicy spotkań pochylą się nad zagadnieniami z zakresu informatyki i obliczalności, fizyki i kosmologii, biologii i ewolucji, psychologii, neuronauki, języka. Serię otwartych wykładów rozpocznie prelekcja prof. Ryszarda Tadeusiewicza: „Sieci neuronowe – na granicy neurocybernetyki i sztucznej inteligencji”.
Podczas kolejnego spotkania, 17 października, dr Robert Piechowicz wygłosi wykład pt. „Mentalski – język, którym myślimy?”, a następnie 24 października, prof. Mariusz Flasiński opowie o „gramatykach generatywnych Noama Chomsky'ego jako modelu obliczeń”.
Po każdym wykładzie prelegenci będą odpowiadali na pytania publiczności. Nagrania wszystkich wykładów można znaleźć na kanale YouTube Centrum Kopernika i w serwisie GraniceNauki.pl.
Jak podkreśla redaktor prowadzący serwisu GraniceNauki.pl Łukasz Kwiatek, w nauce stale wiele się dzieje – fizycy identyfikują kolejne cząstki elementarne, neuronaukowcy coraz dokładniej wyjaśniają funkcjonowanie mózgu, zwierzęta uczone są językowej komunikacji, pojawiają się coraz bardziej precyzyjne ewolucyjne scenariusze rozwoju naszego gatunku.
"Popularyzacja nauki nie powinna prowadzić wyłącznie do przytaczania kolejnych odkryć i hipotez. Nie powinna nauki trywializować i starać się szokować odbiorców, tylko zmuszać ich do myślenia" – podkreśla redaktor prowadzący GraniceNauki.pl Łukasz Kwiatek.
Spotkania, podobnie jak w poprzednim roku akademickim, będą się odbywać w środy w Winiarni i Winotece "Winoman" (ul. św. Tomasza 7) w Krakowie. Pierwsze odbędzie się 10 października o godz. 18.30.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje