Platforma Transferu Technologii katalizatorem rozwoju współpracy nauki i biznesu
Naprzeciw potrzebom wynikającym z takiego stanu rzeczy wychodzi inicjatywa Fundacji ProRegio, która w lipcu 2012 roku wraz z włoskim partnerem – Eurocultura, posiadającym bogate doświadczenie w działaniach proinnowacyjnych, rozpoczęła realizację projektu innowacyjnego pt. „Zachodniopomorska Platforma Transferu Innowacji”. Mimo regionalnej nazwy, projekt ma zasięg ogólnopolski i jego efekty będą upowszechniane na terenie całego kraju.
Istotą projektów innowacyjnych, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest wypracowanie nowych, nie stosowanych dotychczas narzędzi i procesów służących rozwiązywaniu problemów grup docelowych.
Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Europejskiego Funduszu Społecznego, w wyniku realizacji projektu powstanie platforma internetowa, oferująca innowacyjne w skali regionu i kraju praktyczne narzędzia wspierające proces komercjalizacji wyników prac naukowych:
- kalkulator wyceny technologii - na podstawie wprowadzanych przez użytkownika danych w trybie online, kalkulator przeprowadzi wycenę technologii metodą rynkową, kalkulator będzie działał w oparciu o standardy wyceny dla określonej branży;
- generator umów transferu technologii – na podstawie kryteriów podanych przez użytkownika w tybie online, generator stworzy szablon umowy licencji/przeniesienia praw do własności intelektualnej, możliwy do pobrania przez użytkownika;
- generator regulaminów wynalazczości - na podstawie informacji podanych przez użytkownika w trybie online, generator utworzy szablon regulaminu wynalazczości możliwy do pobrania przez użytkownika;
- serwis ofert i zapytań technologicznych - w ramach serwisu powstanie baza przedsiębiorstw i jednostek naukowych z określonych branż. Każdy użytkownik będzie miał możliwość stworzenia oferty technologicznej oraz zapytania technologicznego z konkretnej branży. Zapytania i oferty będą automatycznie rozsyłane do zgromadzonych w bazie przedsiębiorstw oraz naukowców, według wybranej przez użytkownika branży.
Użytkownikami portalu będą osoby reprezentujące sferę nauki i sektor przedsiębiorstw innowacyjnych, a także pracownicy instytucji wspierających transfer technologii. Oprócz ww. narzędzi, na portalu znajdą się artykuły analityczne na temat prawnych aspektów transferu technologii oraz zestawienie orzeczeń sądów i izb skarbowych, dotyczących kwestii związanych z transferem technologii. Dodatkowo, odwiedzający portal będą mogli zapoznać się z aktualnościami oraz wymieniać doświadczenia na forum dyskusyjnym.
Stworzenie portalu i narzędzi poprzedzone zostanie dogłębną analizą oczekiwań grupy docelowej. W proces testowania narzędzi podczas ich tworzenia zaangażowani zostaną potencjalni użytkownicy platformy, co zapewni uwzględnienie realnych potrzeb i problemów pracowników naukowych oraz przedsiębiorców w zakresie współpracy związanej z transferem technologii.
Po zakończeniu fazy wdrożeniowej, rozpocznie się upowszechnianie gotowego narzędzia, w ramach którego przeprowadzona zostanie konferencja prasowa promująca produkt, a także powstanie podręcznik opisujący, w jaki sposób korzystać z platformy.
Koordynatorem projektu jest Fundacja ProRegio z siedzibą w Poznaniu (www.proregio.org.pl), która od 2004 roku aktywnie działa na rzecz efektywnej współpracy sfery nauki i biznesu, realizując projekty o zasięgu regionalnym, ogólnokrajowym i międzynarodowym w obszarze transferu technologii, komercjalizacji wyników prac B+R oraz zarządzania i ochrony własności intelektualnej.
Fundacja ProRegio zaprasza osoby zainteresowane wzięciem udziału w fazie konsultowania funkcjonalności Zachodniopomorskiej Platformy Transferu Innowacji do skontaktowania się z Markiem Koteckim, Kierownikiem Działu Projektów Innowacyjnych E-mail: marek.kotecki@proregio.org.pl
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: www.pi.gov.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje