Spinacz spina innowatorów z przedsiębiorcami
Dzięki platformie Spinacz stworzono giełdę wymiany informacji na temat powstałych projektów oraz prac w dziedzinie wolnego i otwartego oprogramowania. Użytkownicy dzięki portalowi mogą promować swoje projekty i działania oparte na „otwartej innowacji”, a przedsiębiorcy mają dostęp do bazy z informacjami o prowadzonych obecnie pracach w dziedzinie wolnego i otwartego oprogramowania.
Po rejestracji osoby, instytucji czy projektu można dodawać ogłoszenia, wymieniać się informacjami między sektorem biznesu, nauki a studentami, promować realizowane projekty badawcze, prezentować innowacyjne pomysły, znaleźć partnerów biznesowych i projektowych, a także dołączyć do aktywnych, twórczych zespołów.
Projekt jest adresowany do przedsiębiorców, uczelni wyższych, jednostek naukowo-badawczych, pracowników naukowych, studentów i pojedynczych twórców oraz instytucji otoczenia biznesowego, które mają siedzibę na terenie całego kraju.
Celem projektu jest upowszechnianie wśród przedsiębiorców informacji o innowacyjnych projektach w zakresie wolnego i otwartego oprogramowania, powstających w środowisku akademickim.
W ramach projektu jest również prowadzony konkurs na „Najlepszy akademicki projekt Open Source”. Mogą brać w nim udział studenci, członkowie kół naukowych, samorządów studenckich czy pracownicy uczelni, którzy tworzą projekty Open Source i chcą je wypromować. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną oraz weźmie udział w konferencji skierowanej do przedstawicieli świata nauki i biznesu, gdzie zaprezentuje swój pomysł. Czas na zgłaszanie projektów kończy się dopiero 30 kwietnia 2013 r.
W bazie Spinacza projekty posegregowane są według branż (m.in. informatyczna, naukowa itp.) daje to możliwość powiązania (spinania) między sobą danych inicjatyw. Przy opisie firmy dodaje się tagi, które pomogą w łączeniu ze sobą podobnych projektów, firm i instytucji. Ułatwi to użytkownikom wyszukiwanie potrzebnych informacji i konkretnych ogłoszeń. Każdy użytkownik może w łatwy sposób przesłać automatyczną wiadomość do osoby realizującej projekt, że jest zainteresowany współpracą. Internauci mogą też oceniać dane projekty. Za pomocą głosów zmienia się pozycjonowanie projektów w tym dziale.
Od 2011 Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania rozpoczęła realizację projektu pt. „Internetowa ogólnopolska baza informatycznych projektów badawczych otwartej innowacji – platforma współpracy SPINACZ”; ma on stanowić instrument wypracowujący skuteczne metody kontaktu pomiędzy środowiskiem naukowym a sektorem gospodarczym. Projekt trwał do 31 grudnia 2011 r. Od lipca 2012 roku zaczął się nowy etap w rozwoju serwisu spinacz.edu.pl, m. in. dodano nowe funkcje. Obecnie projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Kreator Innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”.
Źródlo: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje