Nauka języka zaczyna się w brzuchu matki
Dzieci, jeszcze zanim urodzą się, zaczynają rozpoznawać język, jakim posługuje się ich matka. Badania zostały przeprowadzone na noworodkach zaledwie kilka godzin po ich urodzeniu.
Noworodki, zaraz po urodzeniu, są "dostrojone" do języka matki – wynika z badań psycholog, Christine Moon z Pacific Lutheran University w USA.
"Te badania przesuwają granicę mierzalnych rezultatów nauki mowy z wieku sześciu miesięcy do czasu przed urodzeniem" – wyjaśnia badaczka, odnosząc się do prac swoich poprzedników. Wyniki badań ukazały się na łamach pisma "Acta Paediatrica".
Moon prowadziła badania w dwóch szpitalach położniczych: Madigan Army Medical Center w Tacoma w stanie Waszyngton i w Szpitalu Dziecięcym im. Astrid Lindgren w Sztokholmie.
Noworodki słuchały samogłosek z języka szwedzkiego lub angielskiego. Mogły przy tym "wpływać" na to, ile ich usłyszą, ssąc smoczki, które były podłączone do komputera. Dzieci słyszały zestaw samogłosek z języka rodzimego dla ich matki oraz zestaw z języka obcego.
Zinteresowanie noworodków dźwiękami mierzono za pomocą intensywności ssania przez nie smoczków. Część grupy słyszała rodzimy język matki, a część – język obcy. W obu krajach dzieci, które słyszały obcy język, ssały więcej, niż te, które słyszały rodzimy.
Zdaniem naukowców, oznacza to, że kontakt dziecka z mową matki zaczyna się jeszcze przed narodzinami. Zapewne podczas ostatnich 10 tygodni ciąży.
Badano po 40 noworodków w każdym kraju. Dzieci miały od siedmiu do 75 godzin po urodzeniu. Naukowcy zdecydowali się na zestaw samogłosek, ponieważ założyli, że w łonie matki tego rodzaju dźwięki mogą być najlepiej słyszalne.
źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje