800 mln na badania nad chorobami cywilizacyjnymi
STRATEGMED to program stworzony w oparciu o Krajowy Program Badań (KPB), ustanowiony reformą nauki. Program identyfikuje strategiczne dla Polski kierunki badań naukowych – wśród nich m.in. prace nad zapobieganiem i leczeniem chorób określanych mianem cywilizacyjnych, stanowiących największe dziś zagrożenie dla społeczeństwa: chorób układu krążenia, nowotworów złośliwych, chorób neurologicznych, psychicznych, chorób alergicznych, zaburzeń procesów komunikacyjnych oraz medycyny regeneracyjnej.
Coraz większe tempo życia, niewłaściwa dieta i wzrost odsetka ludzi starych powodują, że konieczna jest intensyfikacja prac badawczych nad problemem zapobiegania i leczenia najczęstszych chorób. – Szczególny nacisk powinien zostać położony na kwestie związane z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Program STRATEGMED stwarza polskim naukowcom szansę na realizację własnych oryginalnych rozwiązań w tej dziedzinie – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. – Choroby cywilizacyjne to dziś wyzwanie dla całego świata nauki, dlatego prace nad nimi znalazły się w Krajowym Programie Badań. Realizując go polscy naukowcy nie tylko włączą się do światowej rywalizacji w tej dziedzinie, ale także - w co wierzę - będą mieli trwały wkład w efekty badań, które przyczynią się do poprawy jakości życia nas wszystkich – mówi minister Kudrycka.
W programie STRATEGMED sfinansowane zostaną badania naukowe i prace rozwojowe prowadzone w czterech obszarach współczesnej medycyny: kardiologii i kardiochirurgii, onkologii, neurologii oraz medycynie regeneracyjnej. Każdy z nich został podzielony na szczegółowe tematy badawcze. Dziś Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza pierwszy z trzech planowanych konkursów, który obejmuje połowę zakresu tematycznego programu. Budżet tego konkursu to 360 mln zł.
– Poszukujemy innowacyjnych projektów, które umożliwią postęp w zakresie zwalczania chorób cywilizacyjnych oraz medycyny regeneracyjnej – wyjaśnia prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Liczymy, że program STRATEGMED nie tylko będzie wsparciem dla tworzenia nowych polskich technologii medycznych, ale także umożliwi transfer wiedzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki, terapii
i rehabilitacji z polskich instytucji naukowych do placówek zdrowia i gospodarki – dodaje Dyrektor Centrum.
Program STRATEGMED będzie realizowany do końca 2017 roku. W tym czasie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje ogłosić w sumie trzy konkursy na łączną kwotę 800 mln złotych. Nabory projektów będą przeprowadzane raz w roku.
Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie:
http://www.ncbr.gov.pl/programy-strategiczne/profilaktyka-i-leczenie-chorob-cywilizacyjnych---strategmed/art,1787,-konkurs-na-projekty-w-ramach-programu-strategicznego-profilaktyka-i-leczenie-chorob-cywilizacyjnych-strategmed.html
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje