Prof. Krzysztof Matyjaszewski z amerykańskiego Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburghu otrzyma prestiżową nagrodę North America Science Award koncernu AkzoNobel w dziedzinie chemii. Naukowiec w znakomity sposób łączy osiągnięcia nauki z wymogami przemysłu.
Kandydaturę Polaka – od wielu lat zaliczanego do grona potencjalnych noblistów - do nagrody przyznawanej za opracowanie innowacji w dziedzinie chemii polimerów wysunęła branżowa organizacja The American Chemical Society. W uzasadnieniu zaznaczyła, że prof. Matyjaszewski stoi za najbardziej znaczącym postępem w dziedzinie syntezy polimerów w ostatnim półwieczu.
Pracujący za oceanem naukowiec jest twórcą metody ATRP, czyli polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu. Metoda pozwala na kontrolowaną syntezę makrocząsteczek o ściśle określonej budowie. Dzięki niej można uzyskać polimery o niespotykanej dotąd budowie i właściwościach, zaś koszty polimeryzacji uległy znacznemu obniżeniu. Zmieniając temperaturę i inne parametry reakcji ATRP, można dokładnie kontrolować skład polimerów i ich architekturę za pomocą katalizatora, który dodaje jeden lub kilka monomerów na raz do rosnącego łańcucha polimeru.
Metoda ma oczywiście swoje zastosowanie przemysłowe i stanowi przykład wpływu nauki na biznes. Dzięki niej można w bardziej optymalny sposób pracować nad produkcją polimerów i kopolimerów stosowanych jako kleje, środki uszczelniające i składniki farb. Już niedługo ma znaleźć zastosowanie także w biomedycynie. Prowadzone są bowiem badania dotyczące jej wykorzystania w ramach podawania leków i regeneracji kości. W produkcji przemysłowej polimerów sięgają po nią firmy z Japonii i Stanów Zjednoczonych.
Prof. Krzysztof Matyjaszewski ma 63 lata. Jest absolwentem Politechniki Łódzkiej. W Polsce pracował m.in. w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN. Z Carnegie Mellon University w Pittsburghu związany jest od 28 lat.
Źródło: www.pap.pl
http://laboratoria.net/aktualnosci/16365.html
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje