Acetylocholina to jedna z substancji, które pozwalają fokom na pozostawanie w stanie połowicznego snu - wynika z artykułu opublikowanego przez międzynarodowy zespół naukowców w "Journal of Neuroscience".
Foki posiadają niesamowitą umiejętność drzemania jedną stroną mózgu, podczas gdy druga utrzymuje się na poziomie normalnej aktywności. Wykorzystują tę zdolność w momencie przebywania w wodzie, tymczasem na lądzie potrafią zapadać w tradycyjny, obejmujący cały mózg sen.
Naukowcy z University of California w Los Angeles (USA) i University of Toronto (Kanada) zidentyfikowali niektóre związki, które umożliwiają fokom na zachowywanie się w ten sposób.
Za główną substancję odpowiedzialną za pozostawanie w stanie spoczynku bądź pobudzenia uznano acetylocholinę.
W czasie badania funkcjonowania mózgów fok okazało się, że śpiąca połowa mózgu zwierząt charakteryzowała się niskim poziomem acetylocholiny, natomiast w pracującej na wysokich obrotach części mózgu obserwowano wysokie stężenie tego związku.
Naukowcy byli zdziwieni, iż nie potwierdziły się ich długoletnie przypuszczenia i inny ważny związek - serotonina - nie ma wpływu na pobudzenie organizmu. Zarówno w śpiącej, jak i aktywnej części mózgu znajdowało się tyle samo serotoniny.
Badacze mają nadzieję, że wiedza na temat substancji, które powodują senność lub pobudzenie, posłuży pomocy osobom cierpiącym na bezsenność lub nadmierną senność.
http://laboratoria.net/aktualnosci/16743.html
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje