ERC, gdzie spełniają się marzenia...
Ten prestiżowy konkurs przeznaczony jest dla młodych badaczy tworzących pierwszy, własny zespół naukowy i rozpoczynających niezależne badania.
O swoich marzeniach, drodze do sukcesu i projektach mówią w nim dr Janusz M. Bujnicki i dr Marcin Nawotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, dr Justyna Olko z Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” na Uniwersytecie Warszawskim oraz dr Maciej Konacki z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.
ERC Starting Grant otrzymało do tej pory dziesięciu polskich młodych badaczy oraz trzech doświadczonych naukowców.
Film o polskich naukowcach można zobaczyć pod adresem: http://vimeo.com/60537398.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europejska Rada ds. Badań Naukowych to pierwsza, założona w 2007 r., ponadnarodowa organizacja zajmująca się stymulowaniem, wspieraniem i finansowaniem badań naukowych w Europie. Oferuje ona badaczom kilka rodzajów grantów: Starting Grants, Advanced Grants, Consolidator Grants i Synergy Grants, a także granty dla obecnych laureatów ERC. Są one przyznawane w drodze międzynarodowych konkursów, a najważniejszym kryterium wyboru zwycięzców jest doskonałość naukowa.
Od kilku lat laureatów ERC Starting Grants wspiera za pomocą programu stypendialnego „Idee dla Polski” Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Jego celem jest zachęcenie młodych wybitnych uczonych do wybierania Polski, jako miejsca realizacji projektu badawczego zgłaszanego do konkursu ERC. O maksymalnie 6-letnie stypendium można się starać bezpośrednio po uzyskaniu grantu ERC, w trakcie jego realizacji, a także przez rok po zakończeniu jego realizacji. Wysokość stypendium i okres jego otrzymywania są uzależnione od charakteru i czasu realizacji projektu badawczego finansowanego z grantu ERC, a także od oceny dotychczasowych osiągnięć naukowych laureata. Stypendium jest przyznawane na zasadach konkursowych i można otrzymać je tylko raz.
Źródło: www.nauka.gov.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje