Pięć badaczek z całego świata otrzymało nagrody L’Oréal i UNESCO
Nagrody L’Oréal-UNESCO for Women in Science przyznawane zostały już po raz piętnasty. Prace nagrodzonych badaczek umożliwiają lepsze zrozumienie zmian klimatycznych, postęp w badaniach nad chorobami neurodegradacyjnymi oraz ułatwiają odkrywanie nowych, potencjalnych źródeł energii.
Prof. Francisca Nneka Okeke z Uniwersytetu Nigerii otrzymała nagrodę za pionierskie prace nad dziennymi zmianami prądów jonowych w górnej atmosferze, które mogą polepszyć nasze rozumienie zmian klimatycznych.
Drugą z uczonych - prof. Pratibha Gai z brytyjskiego Uniwersytetu w Yorku – wyróżniono za udoskonalenie innowacyjnej techniki wizualizacji. Umożliwia ona obserwowanie reakcji chemicznych powierzchniowych atomów w katalizatorach, co tworzy nowy kierunek w rozwoju nowych źródeł energii i nowych leków.
Prof. Reiko Kuroda z Uniwersytetu Naukowego w Tokio wyjaśniła różnicę funkcyjną między tzw. cząsteczkami „lewymi” i „prawymi”, która ma liczne zastosowania w nauce, szczególnie w badaniach nad chorobami neurodegeneracyjnymi, np. chorobą Alzheimera.
Anomalie w zachowaniu wody odkryła z kolei prof. Marcia Barbosa z Federalnego Uniwersytetu Rio Grande do Sul w brazylijskim Porto Alegre. Dokonanie laureatki w przyszłości pozwoli na lepsze zrozumienie różnorodnych zjawisk: od trzęsień ziemi po mechanizm zwijania białka mający zasadnicze znaczenie w leczeniu niektórych chorób.
Profesor Deborah Jin z Narodowego Instytutu Standardów i Technologii z amerykańskiego Uniwersytetu Stanu Kolorado nagrodzono za to, że jako pierwsza schłodziła cząsteczki do temperatury, w której mogła obserwować reakcje chemiczne w zwolnionym tempie. Jej dokonanie może zwiększyć naszą znajomość procesów molekularnych i przyczynić się do odkrywania nowych źródeł energii.
„Ich awangardowe badania i odkrycia zmieniają nasze postrzeganie i pojmowanie w wielu dziedzinach nauk fizycznych, przesuwają granice nauki i technologii. Taki postęp może zmieniać nasze społeczeństwa. Badania i zaangażowanie laureatek są źródłem inspiracji dla nas wszystkich” – powiedziała dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova.
W ciągu ostatnich piętnastu lat Nagrodę L’Oréal-UNESCO for Women in Science przyznano zróżnicowanemu gronu kobiet-naukowców. Łącznie otrzymało ją 77 kobiet, których prace obejmują cały wachlarz dziedzin nauki, od leczenia chorób po ochronę środowiska. Program Dla Kobiet i Nauki stopniowo rozwijał się w skali międzynarodowej i obecnie obejmuje międzynarodowe, krajowe i regionalne stypendia badawcze, jednocząc grupę ponad 1300 badaczek ze 106 różnych państw świata.
Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje