Około 66 mln lat temu na Ziemi doszło do globalnej katastrofy, której skutkiem było wymieranie dinozaurów. Dotychczas uważano, że w naszą planetę uderzyła wówczas asteroida, co spowodował tragiczny ciąg zdarzeń. Najnowsza hipoteza głosi jednak, że była to kometa.
Około 66 mln lat temu w Ziemię uderzyło ciało niebieskie. Ta kosmiczna kolizja mogła wywołać reakcję łańcuchową w postaci olbrzymiego tsunami, pożarów, obudzenia się wulkanów i wieloletniej zimy.
Wyginęły wówczas wszystkie dinozaury z wyjątkiem linii ptasiej i około 70 proc. innych gatunków zamieszkujących Ziemię.
W nauce dość powszechnie przyjęła się hipoteza o pozaziemskiej przyczynie katastrofy. Wskazywano na asteroidę jako na sprawcę. Teraz jednak naukowcy Jason Moore i Mukul Sharma z Dartmouth College w USA dowodzą, że mogła to być jednak kometa.
Naukowcy zgadzają się, że miejscem uderzenia był krater Chicxulub w Meksyku, na co wskazywały wcześniejsze badania, wiążące katastrofę z asteroidą. Jednak analizując miejsce uderzenia doszli do wniosku, że sprawcą mogła być rozpędzona kometa.
Badacze analizowali wszystkie przeprowadzone dotąd badania, które dotyczyły katastrofy sprzed 66 mln lat, w tym badania geologiczne na lądzie i w oceanach. Ich zdaniem, dotychczas przyjmowano zawyżony poziom irydu i osmu – dwóch pierwiastków, które miały pochodzić od asteroidy i utworzyły warstwę osadową po uderzeniu.
Gdyby jednak przyjąć scenariusz z kometą, wówczas dane zgadzałyby się, ponieważ komety zawierają mniej tych pierwiastków. W dużej części zbudowane są bowiem z lodu.
Ponadto, do scenariusza bardziej pasuje kometa ze względu na większą prędkość niż asteroida. Bardziej rozpędzona kometa, wywołująca potężniejszą kolizję, lepiej zgadza się z obrazem katastrofy sprzed 66 mln lat.
O wynikach badań poinformował serwis EurekAlert.
http://laboratoria.net/aktualnosci/17291.html
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje