Niskie rośliny szybciej ewoluują
Naukowcy z Australian National University (Australia) i U.S. National Evolutionary Synthesis Center (USA) przyjrzeli się szybkości zmian genetycznych wśród roślin o różnej wysokości i zauważyli, że najniższe rośliny są w stanie ewoluować pięć razy szybciej niż te wysokie.
Zależność między wysokością a szybkością zmian ewolucyjnych występuje nawet po wyeliminowaniu innych czynników, jak bogactwo gatunków, szerokość geograficzna, temperatura i poziom promieniowania UV.
Badacze przypuszczają, iż za szybkość ewolucji odpowiadają intensywnie dzielące się komórki na końcu pędów rośliny w okresie jej wzrostu. Komórki nie kopiują dokładnie sekwencji DNA, a jeśli zmienione jednostki uformują kwiaty lub inne organy służące reprodukcji, mogą zostać przekazane następnej roślinie.
Ten mechanizm nie funkcjonuje u zwierząt, u których błędy powstałe przy kopiowaniu DNA w komórkach organizmu nie są dziedziczone, ale występuje na porządku dziennym u roślin.
"Zmiany genetyczne, które następują podczas podziału komórek w pędach roślin, mogą być potencjalnie przekazane przyszłym generacjom" - wyjaśnia Robert Lanfear, jeden z badaczy.
Co więcej, im roślina wyższa, tym bardziej spowolnione tempo wzrostu, dlatego w przypadku wysokich roślin komórki dzielą się wolniej i zmiany w DNA (mechanizm ewolucji) są także gromadzone wolniej.
Źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje