Światowa Organizacja Zdrowia: koronawirusy nowym zagrożeniem dla całego świata
Zarazki te na razie rozprzestrzeniają się głównie na Bliskim Wschodzie, ale pojawiły się ostatnio również w Europie. Niedawno zmarł pierwszy z dwóch pacjentów, u których we Francji stwierdzono nowy szczep koronawirusa. To 65-letni mężczyzna, który po powrocie z Dubaju trafił do szpitala z dolegliwościami pokarmowymi, potem okazało się, że ma ostrą niewydolność oddechową.
Od września 2012 r. nowym koronawirusem zaraziły się 44 osoby, z czego 23 zmarły. Większość zachorowań odnotowano w Arabii Saudyjskiej, a także w Katarze, Jordanii, Tunezji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
W Europie - prócz Francji - zarazek został zawleczony również do Niemiec i Wielkiej Brytanii. W Monachium z powodu zakażenia w marcu zmarł 73-letni pacjent, który pochodził ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Nowy drobnoustrój należy do tej samej grupy zarazków co wirus SARS powodujący zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej. Koronawirusy odpowiedzialne są za 10–20 proc. wszystkich przeziębień.
Nowe szczepy koronawirusów wywołują objawy podobne do grypy i doprowadzają do zagrażającego życiu zapalenia dróg oddechowych. Jak przyznała Chan, wymykają się one spod kontroli i żeby temu przeciwdziałać, konieczne będzie współdziałanie międzynarodowe. "Żaden kraj samodzielnie sobie z tym nie poradzi" – podkreśliła.
Nowe szczepy koronawirusów potrafią już przenosić się między ludźmi. Nie ma tylko pewności, w jaki sposób się to odbywa. Jak na razie do zakażeń dochodzi wśród bliskich osób, które zostały zainfekowane, oraz w szpitalach, gdzie od chorych może się zarazić personel medyczny.
Źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje