Skracanie czasu między badaniami medycznymi a terapią
Z tego względu powołana została nowa organizacja, która pomoże w wypełnieniu "luki translacyjnej", która oddziela obecnie świat naukowych badań medycznych od zastosowań klinicznych. EATRIS (Europejska infrastruktura zaawansowanych badań translacyjnych w medycynie), będzie działać za pośrednictwem paneuropejskiego konsorcjum złożonego z 60 renomowanych instytucji akademickich, w tym wiodących ośrodków biomedycznych badań translacyjnych.
Celem jest zapewnienie szybszego i efektywniejszego przełożenia badań biomedycznych na produkty do zastosowań klinicznych, takie jak nowe leki, szczepionki czy diagnostyka. Istnieje nadzieja, że ta współpraca przyczyni się do przekształcenia ogromnego postępu w badaniach biomedycznych na innowacje medyczne z istotnymi korzyściami dla pacjentów.
Komentując powołanie organizacji, dyrektor naukowy dr Giovanno Migliaccio powiedział: "Inauguracja działalności EATRIS nastąpiła po długich przygotowaniach. Jesteśmy przekonani, że nasza infrastruktura badawcza wywrze pozytywny wpływ na medycynę translacyjną w europejskiej przestrzeni badawczej (EPB) oraz przyniesie znaczące i wymierne korzyści Europejczykom".
Dodaje: "Pozwoli to państwom członkowskim na uniknięcie powielania infrastruktur i ułatwi efektywniejsze wykorzystanie dostępnych zasobów w tych trudnych pod względem naukowym i gospodarczym czasach".
Aczkolwiek, jak podkreśla, EATRIS nie jest jedynie dostawcą usług ułatwiającym rozwój produktu z pomocą zespołu wyspecjalizowanych naukowców, gdyż strategiczny cel infrastruktury polega także na poprawie wyników medycyny translacyjnej poprzez kwestionowanie obecnych paradygmatów rozwoju produktów terapeutycznych i diagnostycznych.
Naukowcy pracować będą nad przekształceniem EATRIS w konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej (ERIC) - podmiot prawny powołany specjalnie do tworzenia wspólnych obiektów badawczych na szczeblu europejskim.
Kluczową grupą docelową prac prowadzonych w ramach EATRIS będą osoby cierpiące na choroby rzadkie, gdyż w tym przypadku luka między badaniami eksperymentalnymi a nowymi lekami gotowymi do zastosowania klinicznego jest szczególnie duża i wymaga zmniejszenia. To oznacza udostępnienie większej liczbie pacjentów tańszych i lepszych terapii oraz diagnostyki i profilaktyki.
Oficjalne rozpoczęcie działalności EATRIS nastąpi 3 i 4 czerwca w nowej siedzibie organizacji w Amsterdamie w czasie konferencji nt. medycyny translacyjnej. Pośród omawianych tematów znajdą się trendy i wyzwania stojące przed badaniami translacyjnymi w Europie i poza jej granicami, a także potrzeby Europy w przekładaniu nauki na innowacyjne produkty medyczne.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje