Legionella jest jednym z najniebezpieczniejszych zagrożeń, które możemy spotkać w instalacjach klimatyzacyjnych. Wraz z zainfekowanym powietrzem trafia prosto do naszych płuc.
W obecnych czasach kiedy większość dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, z instalacją nawiewną, dobrze jest wiedzieć czym tak naprawdę oddychamy i w jaki sposób prawidłowo konserwować instalacje klimatyzacyjne oraz jak stworzyć w instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych takie warunki, aby bakterie Legionella nie znajdywały sprzyjających warunków życiowych.
Należy wprowadzić odpowiednie rozwiązania techniczne oraz kontrolę czynników sprzyjających rozwojowi bakterii, a także regularnie przeprowadzać procesy czyszczenia i dezynfekcji. W jaki sposób to zrobić?
1. Poprzez profilaktykę, a zatem należy utrzymywać instalację we właściwym stanie higienicznym i technicznym, przeprowadzać regularne czyszczenie wraz z dezynfekcją, kontrolować stan sanitarno- techniczny, wymieniać uszkodzone elementy instalacji, właściwie uzdatniać wodę wykorzystywaną w klimatyzacji. Duże znaczenie ma również odpowiednie umieszczenie urządzeń klimatyzacyjnych, utrzymanie zalecanej wilgotności powietrza oraz zachowanie właściwej kolejności postępowania przy wyłączeniach i włączeniach instalacji.
2. Poprzez dezynfekcję. Jeżeli już nieszczęśliwie wykryto w naszej instalacji bakterię z rodzaju legionella należy bezwzględnie zastosować dezynfekcję. Można ją przeprowadzić na kilka sposobów:
Dezynfekcja chemiczna instalacji wentylacji i klimatyzacji polega na zastosowaniu preparatów zwanych biocydami np.
- utleniające – chlor, podchloryn sodowy, brom, ozon, jod;
- nieutleniające – głównie organiczne aldehydy, alkohole w stężeniu 50 – 90%, fenole.
Decydujący wpływ na skuteczność działania biocydów mają następujące czynniki: stężenie, czas kontaktu z mikroorganizmami, warunki środowiskowe (temperatura, odczyn pH).
Przy doborze preparatu dezynfekcyjnego do stosowania w instalacjach wentylacji i klimatyzacji dobrze jest kierować się: niską toksycznością preparatu, podatnością na biodegradację oraz nie powodowaniem korozji materiału, z którym styka się środek dezynfekujący. Ważnym czynnikiem jest też oddziaływanie na szerokie spektrum mikroorganizmów. Środek dezynfekcyjny powinien posiadać atest np. Polskiego Zakładu Higieny z zaznaczeniem, że może być stosowany w instalacjach klimatyzacyjnych.
Dezynfekcja fizyczna polega na naświetlaniu wody promiennikiem UV
Dezynfekcja ozonem- zaletą tego działania jest bezpieczne i łatwe jego zastosowanie,niskie koszty utrzymania systemu oraz wysoka wydajność. Ozon produkowany jest na miejscu, a jego zastosowanie nie wiąże się z przechowywaniem niebezpiecznych związków chemicznych. Wadą może być długi czas jego aplikacji.
Na ogół dezynfekcje przeprowadza się
- co 2 lata w przypadkach instalacji klimatyzacyjnych,
- co 3 lata w przypadkach instalacji wentylacyjnych.
Szczegółowy plan dezynfekcji ustala się zależnie od warunków lokalnych.
Instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne nie powinny stwarzać warunków dla rozwoju bakterii i trzeba je regularnie czyścić oraz odkażać. Okresowe kontrole pozwalają w odpowiednim czasie wykryć zagrożenie.
Należy bezwzględnie przeprowadzać rutynowe działania konserwacyjne i zaradcze w instalacjach klimatyzacji i wentylacji w celu uniknięcia zachorowania na legionellozę.
http://laboratoria.net/aktualnosci/18055.html
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje