Codziennie zdarza się 80 tys. zakażeń szpitalnych w Europie
Takie dane uzyskano z 1 tys. szpitali w 30 krajach europejskich.
Według wyliczeń ECDC, w sumie co roku zakażonych zostaje 3,2 mln hospitalizowanych pacjentów. Oznacza to, że jakimś patogenem zainfekowany zostaje co 18. chory przebywający w szpitalu. Najczęściej do zakażeń dochodzi u chorych przebywających na oddziale intensywnej terapii. Zdarzają się one u prawie co piątego przebywającego tam pacjenta.
Wielu chorych udaje się dość szybko wyleczyć z powikłania, jakim jest zakażenie szpitalne. Przedłuża ono jedynie pobyt pacjenta w szpitalu. Zdarzają się jednak bardzo groźne i trudne do leczenia infekcje wywołane np. przez gronkowiec złocisty o nazwie MARS, oporny na metycylinę i inne antybiotyki.
Szef ECDC Marc Sprenger podkreśla w raporcie, że zakażenia szpitalne są poważnym zagrożeniem dla zdrowia pacjentów. Wielu z nich można byłoby jednak zapobiec dzięki odpowiednich zabiegom prewencyjnym. Szpitale, które nie podejmują takich działań, doprowadzają do tego, że trzeba sięgać po antybiotyki będące ostatnią szansą dla chorego. Z czasem jednak również one przestaną działać na zakażenia bakteryjne. Wtedy nie będzie czym ratować chorych.
Najgroźniejsze są zakażenia układu oddechowego oraz sepsa (zakażenia krwi). Szczególnie niebezpieczne stały się bakterie Klebsiella pneumoniae oraz szczepy E. coli coraz częściej wykazujące oporność na antybiotyki.
Aż 40 proc. zakażeń wywołanych przez MARS jest opornych na metycylinę. Na całym świecie co roku powodują one 53 mln zakażeń, których leczenie kosztuje ponad 20 mld dolarów. W Europie są one przyczyną 20 tys. zgonów rocznie (tyle samo chorych z powodu tej infekcji co roku umiera również w USA).
Źródło: http://www.pap.pl/
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje