CERN otwiera swoje podwoje
W sobotę 28 i niedzielę 29 września CERN udostępni swoje podziemne instalacje dla zwiedzających. W ciągu dwóch Dni Otwartych pod hasłem „Nasz świat Waszym światem” uwaga skupiona będzie na odkryciach naukowych dokonanych w CERN, ale także na niezwykłych urządzeniach które to umożliwiły.
W godzinach od 9:00 do 20:00 zwiedzający będą mieli sposobność spotkać się z naukowcami, inżynierami i technikami i zobaczyć ich narzędzia pracy w największym laboratorium fizyki cząstek elementarnych na świecie. Przygotowanych jest około 40 miejsc do zwiedzania. Na powierzchni, szczególnie godne polecenia jest laboratorium produkujące antymaterię, laboratoria kryształów i kriogeniczne oraz gigantyczne magnesy. Pod ziemią będzie można zwiedzać LHC – największy akcelerator na świecie – oraz pracujące na nim eksperymenty.
Dni Otwarte CERN zostały zorganizowane w okresie tzw. Długiego Przestoju (ang: Long Shutdown) akceleratorów podczas którego dokonywane są niezbędne modernizacje tak, aby LHC mógł pracować przy jeszcze wyższych energiach po ponownym rozruchu w 2015 roku.
Jako że liczba mogących zwiedzić podziemia jest ograniczona, internetowa rezerwacja będzie dostępna od połowy sierpnia. Będzie możliwość zarezerwowania jednorazowo do czterech biletów na konkretną godzinę. Bilety będą się pojawiać na stronie internetowej sukcesywnie w okresie trzech tygodni tak, aby każdy miał możliwość dokonania rezerwacji.
Oprócz zwiedzania, planowane są liczne inne atrakcje. W ciągu dwóch Dni Otwartych CERN spodziewa się około 100,000 zwiedzających. Udostępnione będą darmowe parkingi, skąd mikrobusy będą zabierać zwiedzających. Zwiedzanie i wszelkie inne atrakcje będą bezpłatne. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.cern.ch/opendays2013.
Źródło: www.ifj.edu.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje